WORLD FOOTBALL

Euro 1996: Το ποδόσφαιρο γύρισε στο σπίτι του, αλλά το… πήραν οι Γερμανοί (vid)

Μπορεί το Euro 1996 να ήταν η ευκαιρία της Αγγλίας να φέρει ξανά το φούτμπολ στο σπίτι του, ωστόσο εκείνη που πήραν το τρόπαιο ήταν οι Γερμανοί.

«Το ποδόσφαιρο γύρισε στο σπίτι του». Αυτό διατυμπάνιζαν οι Άγγλοι όταν ανέλαβαν τη διοργάνωση του Euro 1996. Ενός περίεργου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Γεμάτο από νέες χώρες, αφού η Ευρώπη προέρχονταν από το κύμα διασπάσεων που συνέβη την πρώτη πενταετία του 1990.

Και μπορεί το Euro 1996 να ήταν η ευκαιρία της Εθνικής Αγγλίας να φέρει ξανά το φούτμπολ στο σπίτι του, ωστόσο εκείνη που πήραν το τρόπαιο ήταν οι Γερμανοί.

Στον τελικό της 30ής Ιουνίου επικράτησαν της Τσεχίας (μία από τις νεοσύστατες χώρες, μετά τον χωρισμό από τη Σλοβακία) με 2-1 στην παράταση. Και με κάτι νέο στα αυτιά μας: το χρυσό γκολ!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η ατζέντα της ημέρας (30/6)

Θα φτάσουμε όμως και εκεί.

Από τα έξι νοκ άουτ ματς, τα τέσσερα κρίθηκαν στα πέναλτι. Και μαντέψτε… Οι Άγγλοι μέτρησαν μία πρόκριση και έναν αποκλεισμό. Από τους μετέπειτα πρωταθλητές.

Μία μία, οι μεγάλες δυνάμεις αποκλείστηκαν: Ισπανία, Ολλανδία, Ιταλία (από τον όμιλο), Γαλλία, όπως και η προηγούμενη νικήτρια του τροπαίου Δανία.

Ο δρόμος έφερε τη Γερμανία και την Τσεχία στον τελικό του «Γουέμπλεϊ». Δύο ομάδες που αναμετρήθηκαν και στον όμιλο, με νικήτρια και εκεί τη Γερμανία με 2-0 (Ζίεγκε, Μέλερ τα γκολ).

Οι Τσέχοι είδαν το θαύμα τους να παίρνει… σάρκα και οστά: 1-0 με γκολ πέναλτι του Πάτρικ Μπέργκερ (59′).

Κάπου εκεί, στην εξίσωση μπαίνει ο Όλιβερ Μπίρχοφ. Ο ένας από τους δύο… λεγεωνάριους της αποστολής, αφού εκείνη την εποχή φορούσε τη φανέλα της Ουντινέζε (σ.σ.: ο έτερος ήταν ο Στέφαν Κουντζ της Μπεσίκτας)Γκολτζής από τους λίγους. Το απέδειξε τον τελικό. Ισοφάριση στο 73′ και χρυσό γκολ στο 5ο λεπτό της παράτασης.

Και η γενιά του Πάβελ Νέντβεντ, του Κάρελ Πομπόρσκι και του Πάτρικ Μπέργκερ αντίκρισε την σπατάλη της πρώτης μεγάλης ευκαιρίας.

Γερμανία (Μπέρτι Φογκς): Κέπκε, Μπάμπελ, Χέλμερ, Στρουντζ, Χέσλερ, Αϊλτς (46’ Μπόντε), Σολ (69’ Μπίρχοφ), Τσίγκε, Κλίνσμαν, Κουντς.
Τσεχία (Ντούτσαν Ούχριν): Κούμπα, Κάντλετς, Χόρνακ, Σουσοπάρεκ, Πομπόρσκι (88’ Σμίτσερ), Νέντβεντ, Ράντα, Μπέργκερ, Μπέιμπλ, Νέμετς, Κούκα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 1996: Το ποδόσφαιρο γύρισε στο σπίτι του, αλλά το… πήραν οι Γερμανοί (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.