WORLD FOOTBALL

Euro 2000: Η μέρα που ο Ζινεντίν Ζιντάν «σκότωσε» την Πορτογαλία (vid)

Euro 2000: Ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έγινε σαν σήμερα (28 Ιουνίου) το 2000.

Euro 2000: Εθνική Γαλλίας και εθνική Πορτογαλίας τέθηκαν αντιμέτωπες στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η παρέα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε μόλις αποκλείσει την Ισπανία, ενώ εκείνη του Λουίς Φίγκο μετρούσε ήδη 4 νίκες και μόλις 2 γκολ παθητικό.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε με τον Νούνο Γκόμες στο 19ο λεπτό και έφερε σε δύσκολη θέση την πρωταθλήτρια Κόσμου.

Ο Πορτογάλος φορ έπιασε στον ύπνο τη γαλλική άμυνα και με πανέξυπνη ενέργεια έξω από την περιοχή νίκησε τον Φαμπιάν Μπαρτέζ.

Ο Τιερί Ανρί, πάντως, ισοφάρισε στο 55′ με ωραίο σουτ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον ημιτελικό.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, όμως το 1-1 παρέμεινε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τότε υπήρχε ο κανόνας του «χρυσού γκολ», το οποίο ολοκλήρωνε αυτομάτως τη… σεμνή τελετή.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν πια προσεκτικά, ώσπου τρία λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης έγινε η φάση που σήκωσε μπόλικη συζήτηση.

Ο Ζιντάν νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Βίτορ Μπαΐα, ο Σιλβέν Βιλτόρ σούταρε στην επαναφορά και η μπάλα σταμάτησε στον Αμπέλ Σαβιέρ.

Ο διαιτητής έκρινε ότι είχε βρει στο χέρι και πως η φάση συνιστούσε πέναλτι υπέρ της Γαλλίας, με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι να διαμαρτυρηθούν εντόνως.

Τελικά, ο θρυλικός Ζιντάν έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, σημάδεψε ψηλά στη δεξιά γωνία και από τη στιγμή που ευστόχησε, η ομάδα του προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά το 1984.

Euro 2020: Έξαλλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο – Πέταξε και κλώτσησε το περιβραχιόνιο (vid)

Νίκος Ζήσης: Ανακοίνωσε την απόσυρσή του από τη δράση!

Survivor – Μητέρα Μαριαλένας: Φοβάμαι μην ξαναπληγωθεί απο τον Σάκη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2000: Η μέρα που ο Ζινεντίν Ζιντάν «σκότωσε» την Πορτογαλία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.