WORLD FOOTBALL

Φλαμένγκο – Αλ Χιλάλ 3-1: Εκτός τελικού η ομάδα του Λουτσέσκου (vid)

Φλαμένγκο – Αλ Χιλάλ 3-1: Φαίνεται πως τις πάνε οι ανατροπές. Έτσι πήρε το Copa Liberadores, έτσι πάει και στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Οι Σαουδάραβες ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς. Απείλησαν στα πρώτα λεπτά και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον Τζοβίνκο στο 18′ μετά από ωραίο γύρισμα στο πέναλτι του...

Φλαμένγκο – Αλ Χιλάλ 3-1: Φαίνεται πως τις πάνε οι ανατροπές. Έτσι πήρε το Copa Liberadores, έτσι πάει και στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Οι Σαουδάραβες ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς. Απείλησαν στα πρώτα λεπτά και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον Τζοβίνκο στο 18′ μετά από ωραίο γύρισμα στο πέναλτι του Αλ Νταβσάρι.

Το ημίχρονο έληξε με τη Φλαμένγκο να μη βγάζει αντίδραση. Το έκανε, όμως, με το που ξεκίνησε το δεύτερο. Μόλις στο 49′ ο Αρασκαέτα ισοφάρισε σε μία φάση που οι Βραζιλιάνοι έκρυψαν την μπάλα.

Στη συνέχεια είχαν το πάνω χέρι και τελικά έκαναν το 2-1 με τον Μπρούνο Ενρίκε στο 78′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλί Αλμπουλάχι με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Αμέσως μετά αποβλήθηκε και ο Καρίγιο για τους Σαουδάραβες και εκεί όλα τελείωσαν.

Η Φλαμένγκο προκρίθηκε έτσι στον τελικό και περιμένει την Τετάρτη (18/12) να μάθε αντίπαλο. Όσο για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, θα παίξει στον μικρό τελικό.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Ντιέγκο Άλβες, Ραφίνια, Πάμπλο Μαρί, Ροντρίγκο Κάιο, Φελίπε Λουίς, Αράο, Γκέρσον (74′ Ντιέγκο), Αρασκαέτα (Πίρις Ντα Μότα), Έβερτον Ριμπέιρο, Μπρούνο Ενρίκε (89′ Βιτίνιο), Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ: Αλ Μαϊούφ, Αλ Μπουράκ, Γιανγκ, Αμπουλαϊχί, Σαχράνι, Κάρλος Εντουάρντο, Κουεγιάρ, Τζοβίνκο (71′ Κχριμπίν), Καρίγιο, Αλ Νταβσάρι (83′ Αλ Αμπίντ), Γκομίς (90’+2 Οτάφ).

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Τρίτη (17/12)

Φλαμένγκο – Αλ Χιλάλ 3-1 (49′ Αρασκαέτα, 78′ Μπρούνο Ενρίκε, 82′ αυτ. Αλμπουλάχ – 18′ Αλ Νταβσάρι)

Τετάρτη (18/12)

Μοντερέι – Λίβερπουλ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φλαμένγκο – Αλ Χιλάλ 3-1: Εκτός τελικού η ομάδα του Λουτσέσκου (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.