WORLD FOOTBALL

Η Ατλέτικο αποκαθήλωσε την “Βασίλισσα” με 4άρα (vid)

Σε έναν απίστευτο τελικό Super Cup Ευρώπης, η Ατλέτικο Μαδρίτης “κέρασε” 4 γκολ την συμπολίτισσα Ρεάλ και σήκωσε την πρώτη κούπα της νέας αγωνιστικής σεζόν. Οι “ροχιμπλάνκος” νίκησαν με 4-2 τη “Βασίλισσα” στην παράταση και ενώ είχαν καταφέρει να σώσουν την παρτίδα και να στείλουν το ματς στην παράταση. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Κόστα,...

Σε έναν απίστευτο τελικό Super Cup Ευρώπης, η Ατλέτικο Μαδρίτης “κέρασε” 4 γκολ την συμπολίτισσα Ρεάλ και σήκωσε την πρώτη κούπα της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Οι “ροχιμπλάνκος” νίκησαν με 4-2 τη “Βασίλισσα” στην παράταση και ενώ είχαν καταφέρει να σώσουν την παρτίδα και να στείλουν το ματς στην παράταση. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και συνέβαλε τα μέγιστα, προκειμένου ο Ντιέγκο Σιμεόνε και η αρμάδα του να κατακτήσουν το τρόπαιο.

Πρωτύτερα, βέβαια, η Ρεάλ είχε ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, βρέθηκε μπροστά με 2-1, αλλά ο Κόστα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 79′ ισοφάρισε σε 2-2.

Το ματς ήταν καταπληκτικό, όπως συμβαίνει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια ανάμεσα στις δυο ομάδες. Και όπως ο τελικός κυπέλλου 2013, ο τελικός Champions League 2014, ο τελικός Champions League 2016, ακόμα ένα Ρεάλ – Ατλέτικο που κρίνει τρόπαιο δεν κρίθηκε στα 90 λεπτά, αλλά στα 120′.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΓΚΟΛ ΝΤΙΕΓΚΟ ΚΟΣΤΑ ΣΤΟ 49 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ

Γκολ από τα αποδυτήρια στον τελικό του Super Cup Ευρώπης, με αυτό του Ντιέγκο Κόστα στα 49 δευτερόλεπτα να είναι το γρηγορότερο στην ιστορία του θεσμού.

Απίστευτη προσπάθεια του Ισπανού στράικερ που έπιασε κεφαλιά σε βαθιά μπαλιά του Γοδίν προ του Ράμος, κατέβασε τη μπάλα, άφησε πίσω του τον αρχηγό της Ρεάλ και από πολύ πλάγια θέση σούταρε πάνω από τον Νάβας για το 0-1.

Ευκαιρία για τη Ρεάλ στο 17’ για να ισοφαρίσει, όταν από καταπληκτική ενέργεια του Μαρσέλο από αριστερά και ωραία χαμηλή σέντρα, ο Ασένσιο έκανε το τακουνάκι, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ Η “ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ”

Η πίεση της «Βασίλισσας» απέδωσε καρπούς στο 27’. Γρήγορη επίθεση από δεξιά με τον Μπέιλ, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπενζεμά με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Δύο λεπτά μετά η Ρεάλ έφτασε κοντά στην ανατροπή του σκορ, με τον Ασένσιο σε μία ατομική προσπάθεια, μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε με φάλτσα, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, με τη Ρεάλ να φτάνει στην ανατροπή στο 63’. Γέμισμα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Χουανφράν και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ράμος εκτέλεσε χαμηλά και δεξιά, ο Όμπλακ έπεσε από την άλλη πλευρά και η «Βασίλισσα» πήρε κεφάλι στο σκορ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΗΣ ΡΕΑΛ

Με την Ατλέτικο να μην τα παρατάει και στο 79′ ισοφαρίζει σε 2-2. Απίθανο λάθος του Μαρσέλο, ο Χουανφράν έδωσε στον Κορέα στην περιοχή, αυτός «έκοψε» κεντρικά στον Κόστα, η μπάλα πέρασε από τα χέρια του Νάβας και ο Ισπανός στράικερ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Για να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΟ “ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ” ΣΑΟΥΛ ΚΑΙ ΚΟΚΕ

Ανατροπή στην ανατροπή για την Ατλέτικο και 2-3. Στο 98′, σέντρα του Πάρτεϊ από αριστερά κι εντός περιοχής, φανταστικό βολέ του Σαούλ και η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε ξανά το προβάδισμα.

Και στο 103’ η Ατλέτικο «καθάρισε» τη Ρεάλ με γκολ του Κόκε. Ο Κόστα από αριστερά έδωσε στον Βιτόλο, αυτός βρήκε τον Κόκε που έκανε εξαιρετική κίνηση και με πλασέ έγραψε το 4-2.

ΓΚΟΛ: 1′ Κόστα, 27′ Μπενζεμά, 63′ Ράμος (πέναλτι), 79′ Κόστα, 98′ Σαούλ, 103′ Κόκε

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζουλέν Λοπετέγι): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (76’ Θεμπάγιος), Κρόος (102’ Μαγιοράλ), Μπέιλ, Ίσκο (83’ Βάθκεθ), Ασένσιο (57’ Μόντριτς), Μπενζεμά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Ερναντέζ, Κόκε, Ρόντρι (71’ Βιτόλο), Σαούλ, Λεμάρ (90’ Τόμας Πάρτεϊ), Γκριεζμάν (57’ Κορέα), Ντιέγκο Κόστα (109’ Χιμένες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Ατλέτικο αποκαθήλωσε την “Βασίλισσα” με 4άρα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.