WORLD FOOTBALL

Κυπελλούχος Τουρκίας η Γαλατασαράι με πέναλτι-φάντασμα (vid)

Η «τσιμ μπομ» νίκησε 3-1 την Ακίσασπορ με τρία γκολ μετά το 80'

Η Γαλατασαράι νίκησε 3-1 την Ακίσαρσπορ στον τελικό και κατέκτησε το 18ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η «τσιμ μπομ» ευτύχησε και με την βοήθεια της διαιτησίας να ανατρέψει το 0-1 και να πετύχει τρία τέρματα μετά το 80′, με αποτέλεσμα να σηκώσει το πολύτιμο τρόπαιο.

Η «Ακίσα» άνοιξε το σκορ στο 57’ με τον Έλβις Μανού.

Η «Γαλατά» πίεσε στην συνέχεια και έψαξε το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, αλλά έχασε χάσει πέναλτι για το 1-1 στο 65′ με τον Ντιανέ (απόκρουση Οζτούρκ).

Στο 78′, όμως, ο ρέφερι της αναμέτρησης είδε ανύπαρκτο πέναλτι μέσω VAR! για μαρκάρισμα του Λόπες στον Σινάν Γκουμούς και απέβαλε τον Πορτογάλο αμυντικό, ο οποίος ξέσπασε κατά του διαιτητή.

Ο Γκουμούς ευστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα, με τους ποδοσφαιριστές της Ακίσασπορ να επιτίθονται λεκτικά στον Σουάτ Αρσλανμπόγκα για τις αποφάσεις του και να δέχονται μαζικές κίτρινες κάρτες.

Το ματς όδευε προς παράταση, αλλά η λύτρωση για τους γηπεδούχοθς ήρθε στο 88’ με γκολ του Φεγκουλί.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94’ ο Εμπαγιέ σημείωσε το τρίτο γκολ της Γαλατασαράι για το τελικό 1-3.

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν εκτός αποστολής λόγω μη ετοιμότητας.

ΑΚΙΣΑΣΠΟΡ: Οζτούρκ, Βρσάγεβιτς (60′ Τσεβικέρ), Ρότμαν, Οσμάνπασα, Κέλες, Γιαβρού (90′ Τσικαλέσι), Σισοκό, Μπαρμπόσα, Λόπες, Βουράλ (86′ Μποκίλα), Μανού.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μαριάνο, Μαρκάο, Λουινταμά, Λίνες, Ινάν (74′ Ντονκ), Εντιαγέ (67′ Γκουμούς), Φεγκουλί (91′ Φερνάντο), Μπελχαντά, Ονιεκούρου, Ντιανέ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κυπελλούχος Τουρκίας η Γαλατασαράι με πέναλτι-φάντασμα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.