WORLD FOOTBALL

Κολομβία όπως… Γιουγκοσλαβία του 1960!

Ιστορική νίκη των «καφετέρος» στο «Σταντ ντε Φρανς»

Με γκολ του Χουάν Φερνάντο Κιντέρο, η Κολομβία επικράτησε 3-2 της Γαλλίας σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Σταντ ντε Φρανς» το βράδυ της Παρασκευής (23/3).

Η Γαλλία προηγήθηκε 2-0 με τους Ολιβιέ Ζιρού και Τομάς Λεμάρ, όμως, οι «καφετέρος» ισοφάρισαν με τους Λουίς Μουριέλ και Ρανταμέλ Φαλκάο, ώσπου ο Κιντέρο κατάφερε τη χαριστική βολή στο 85ο λεπτό με πέναλτι.

Αυτή η νίκη έχει ιστορική σημασία για την Κολομβία, αφού από το 1960 οι «τρικολόρ» δεν είχαν ξαναχάσει σε ματς που προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά!

Τότε (6 Ιουλίου), η Γαλλία είχε βάλει στα… σχοινιά τη Γιουγκοσλαβία με 3-1 και 4-2, σε αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Εθνών, αλλά…

Οι «πλάβι» δεν πτοήθηκαν ούτε από το εις βάρος τους σκορ ούτε από το εχθρικό έδαφος (το ματς έγινε στο «Παρκ ντε Πρενς»), με συνέπεια να φτάσουν σε μία τρομερή ανατροπή.

Ο Τόμισλαβ Κνεζ μείωσε στο 75’ και ο Ντράζαν Γέρκοβιτς βρήκε δίχτυα στο 78’ και το 79’, χαρίζοντας στη Γιουγκοσλαβία την επική νίκη με 5-4!

Η αξιομνημόνευτη αυτή υπερπροσπάθεια των «πλάβι» απέναντι στην οικοδέσποινα δεν μετουσιώθηκε σε τίτλο, αφού η Σοβιετική Ένωση τους νίκησε με 2-1 στην παράταση του τελικού και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Εθνών της Ιστορίας.

Σημαντική, συνεπώς, η νίκη της Κολομβίας, ασχέτως αν επιτεύχθηκε σε φιλική αναμέτρηση…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολομβία όπως… Γιουγκοσλαβία του 1960!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.