WORLD FOOTBALL

Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Αλγερία με γκολ στο 94! (vid)

Ο Μαχρέζ σκόραρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

Κόπα Άφρικα: Η Αλγερία θα είναι η αντίπαλος της Σενεγάλης στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019 που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/07) στο Διεθνές Στάδιο Καΐρου.

Οι «αλεπούδες της ερήμου» νίκησαν 2-1 την Νιγηρία στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό.

Η Αλγερία άνοιξε το σκορ στο 40’ με το αυτογκόλ του Τροστ-Ενγκόνγκ.

Αλλά στο 72’ ήρθε η απάντηση από την Νιγηρία με το πέναλτι του Ιγκάλο.

Το ματς έδειξε να οδηγείται στην παράταση, αλλά οι Αλγερινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Αφού λοιπόν, ο Μπενάσερ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας της Νιγηρίας στο μακρινό σουτ που επιχείρησε, στο 93’, ήρθε ο Μαχρέζ δύο λεπτά και με το τέρμα που πέτυχε έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό της προσεχούς Παρασκευής!

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Γκεντιούρα, Μαχρέζ, Φεγκουλί, Μπενάσερ, Μπελαϊλί, Μπουνετζά.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ακπεγί, Αβαζιέμ, Τροστ-Εκόνγκ, Ομερουό, Κόλινς, Εντιντί, Ετεμπό, Ιγουόμπι, Τσουκουεζέ (78’ Ονιεκούρου), Μουσά, Ιγκάλο.

Κόπα Άφρικα: Δείτε τα γκολ

View this post on Instagram

🇩🇿 Best. Feeling. Ever. #TotalAFCON2019

A post shared by CAF (@caf_online) on

It’s a date then… 19/7/2019 – Cairo Stadium 🏟 ⭐️ THE BIG FINALE ⭐️ #TotalAFCON2019

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Αλγερία με γκολ στο 94! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.