WORLD FOOTBALL

Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ 2-3: Οι Βεστφαλοί νίκησαν τον Κλοπ

Η Ντόρτμουντ πήρε τη φιλική νίκη με 3-2 κόντρα στη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο «Νotre Dame Stadium" της Ιντιάνα.

Η Ντόρτμουντ πήρε τη φιλική νίκη με 3-2 κόντρα στη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο «Νotre Dame Stadium» της Ιντιάνα.

Παρουσία 40.361 θεατών στις κερκίδες, η Ντόρτμουντ κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της Λίβερπουλ στο πλαίσιο του καθιερωμένου πλέον, International Champions Cup.

Oι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν διάφορα πρόσωπα και ουσιαστικά επέλεξαν δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο.

H Μπορούσια προηγήθηκε στο 3o λεπτό με δυνατό σουτ του Πάκο Αλκάθερ, που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ναθάνιελ Κλάιν για να γράψει το 1-0 από κοντά.

Η απάντηση ήρθε περίπου μισή ώρα αργότερα, καθώς στο 35′ ο Χάρι Γουίλσον  σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Λίβερπουλ, έχοντας επιστρέψει από τον δανεισμό του στη Ντέρμπι Κάουντι, διαμορφώντας το 1-1 του ημιχρόνου.

Ο Φαβρ άλλαξε 9 παίκτες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 53′ ο Αζάρ έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Τόμας Ντιλέινι, ο οποίος έγραψε το 2-1.

Από τη μεριά του, ο Γιούργκεν Κλοπ έκανε 10 αλλαγές στο 60′, με τους Γερμανούς να σκοράρουν και 2 γκολ μέσα σε 6 λεπτά, μιας και στο 59’ ο Λάρσον έκανε το 3-1.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι «κόκκινοι» ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 75′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπριούστερ.

Οι αρχικές ενδεκάδες του αγώνα:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν (60′ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ματίπ (60′ Φαν Ντάικ), Γκόμεζ (60′ Λόβρεν), Λαρουσί (60′ Ρόμπερτσον), Φαμπίνιο (60′ Χέντερσον), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (60′ Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ (60′ Λιούις), Γουίλσον (60′ Τζόουνς), Κεντ (60′ Γούντμπερν), Οριγκί (60′ Μπριούστερ)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτζ, Πίστσεκ (46′ Μόρεϊ), Τοπράκ (46′ Μπαλέρντι), Χούμελς (80′ Φεράι), Γκερέιρο (46′ Σουλτζ), Σάντσο (46′ Τοργκάν Αζάρ), Βάιγκλ (46′ Βιτσέλ), Μπραντ (46′ Λάρσεν), Ρέινα (46′ Βολφ), Γκέτσε (46′ Ρόις), Αλκάθερ (46′ Ντιλέινι)

10/8 19:00 Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ 2-3: Οι Βεστφαλοί νίκησαν τον Κλοπ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.