WORLD FOOTBALL

Λίβερπουλ – Σεβίλλη 1-2: Γκολ και ξύλο στο φιλικό! (vid)

Η Λίβερπουλ γνώρισε ακόμη μία ήττα στα φιλικά προετοιμασίας στις ΗΠΑ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Σεβίλλη σε αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα στην Βοστώνη.

Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από σκληρά μαρκαρίσματα και ένταση, η Σεβίλλη επικράτησε με 2-1 επί της Λίβερπουλ σε φιλικό ματς στο γήπεδο των Red Sox στην Βοστώνη.

Στο 37ο λεπτό ο Νολίτο άνοιξε το σκορ για την ισπανική ομάδα με ωραίο δεξί σουτ. Η απάντηση των «κόκκινων» ήρθε μόλις 7 λεπτά αργότερα, καθώς ο Οριγκί εκμεταλλεύτηκε από τις κόντρες και βρέθηκε σε θέση βολής, κάνοντας το 1-1.

Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Πότσο, που σκόραρε σε αντεπίθεση.

Επεισοδιακό ματς

Το παιχνίδι θεωρητικά ήταν φιλικού χαρακτήρα, με τους Γιούργκεν Κλοπ και Χουλέν Λοπετέγκι να χρησιμοποιούν 47 ποδοσφαιριστές!

Μάλιστα, ο Γερμανός τεχνικός παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο.

Παρόλα αυτά, τα μαρκαρίσματα και οι αγκωνιές των Σεβιγιάνων δεν συνάδησαν με τα παραπάνω.

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Κλοπ κατευθύνθηκε έξαλλος προς τον πάγκο των Ισπανών στη λήξη του ημιχρόνου για να ζητήσει τα… ρέστα.

Μάλιστα, ο νεαρός ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ, Λαρουσί αποχώρησε με φορείο όταν δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Νανιόν ο οποίος αποβλήθηκε.

Πιο συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό,ο Νανιόν ήταν εκνευρισμένος από προηγούμενη φάση.

Έτσι, κλώτσησε με δύναμη τον Λαρούσι και τον τραυμάτισε με αποτέλεσμα να προκαλέσει προσωρινά ένταση.

Έτσι, πήρε εκδίκηση που δεν έβγαλε τη μπάλα έξω για fair-play, καθότι παίκτης της ισπανικής ομάδας βρισκόταν στο έδαφος.

Aπό τις κινήσεις των γιατρών όταν τον εξέταζαν, φάνηκε πως αντιμετώπιζε πρόβλημα στο γόνατο.

Ο παίκτης μετά το φινάλε του αγώνα απολογήθηκε δημόσια για την ενέργειά του, ενώ και η Σεβίλλη μέσω των social media θέλησε να στείλει ευχές για ταχεία ανάρρωση στον Λαρούσι, με την ελπίδα να μην έχει αποκομίσει σοβαρό πρόβλημα.

Eπόμενη φιλική αναμέτρηση των «κόκκινων» το ξημέρωμα της Πέμπτης (03:05 Ελλάδος) κόντρα στη Σπόρτιγκ Λισσαβόνας.

Η Σεβίλλη θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 3/8 τη Χοφενχάιμ.

Λίβερπουλ – Σεβίλλη: Όλα τα στιγμιότυπα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λίβερπουλ – Σεβίλλη 1-2: Γκολ και ξύλο στο φιλικό! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.