WORLD FOOTBALL

Λουτσέσκου: Πάει την Αλ Χιλάλ στον τελικό του Champions League

Η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού επιβλήθηκε με 4-1 της Αλ Σάαντ εκτός έδρας στον ημιτελικό

Εντυπωσιακή ήταν η Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου στον πρώτο ημιτελικό για το ασιατικό Champions League. Παρέλαση έκανε στην έδρα της Αλ Σάαντ.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Γκομίς στο 14′, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Στο 33′ ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στα ίσα και η ανατροπή έγινε πριν το ημίχρονο! Στο 45′ ο Αλί Αλμπουλαχί από ασίστ του Τζοβίνκο διαμόρφωσε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, όμως, αλλά το σκορ ξέφυγε! Ο Γκομίς με νέο δικό του τέρμα κλείδωσε τη νίκη για την Αλ Χιλάλ και στο 67′ ο Αλ Σαλχούμπ έδωσε στους γηπεδούχους τη χαριστική βολή.

Η ρεβάνς είναι στις 22 Οκτωβρίου, αλλά με τα τωρινά δεδομένα μοιάζει να πρόκειται για τυπική υπόθεση. Ο Λουτσέσκου οδηγεί στον τελικό του ασιατικού Champions League τη νέα του ομάδα και ο αντίπαλός του θα προκύψει από το ζευγάρι Ουράβα Ρεντς (Ιαπωνία) – Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λουτσέσκου: Πάει την Αλ Χιλάλ στον τελικό του Champions League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.