WORLD FOOTBALL

Μυθική ανατροπή στη Ν. Κορέα: Από 2-4 στο 90+2′ σε 5-4!

Μυθική ανατροπή που βλέπουμε μία φορά στα… 1000 ματς και αν, σημειώθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του πρωταθλήματος της Νότας Κορέας (Κ1 League). Συγκεκριμένα η Γκαγκβόν βρέθηκε να χάνει 0-4 στο 57ο λεπτό από την Πόχανγκ Στίλερς. Αρχικά μείωσε σε 2-4 και με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (90+2′, 90+4′ και 90+6′)...

Μυθική ανατροπή που βλέπουμε μία φορά στα… 1000 ματς και αν, σημειώθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του πρωταθλήματος της Νότας Κορέας (Κ1 League). Συγκεκριμένα η Γκαγκβόν βρέθηκε να χάνει 0-4 στο 57ο λεπτό από την Πόχανγκ Στίλερς. Αρχικά μείωσε σε 2-4 και με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (90+2′, 90+4′ και 90+6′) έφθασε σε ανατροπή – έπος και νίκη με 5-4!

Μάλιστα πρωταγωνιστής για τους νικητής ήταν και ο Κύπριος Βαλεντίνος Σιέλης με γκολ και ασίστ.

Αναλυτικά στη συνάντηση η Γκανγκβόν υποδέχθηκε την Πόχανγκ Στίλερς όλα έδειχναν πως πάει για βαρύτατη ήττα. Στο 57ο λεπτό έχανε ήδη με 0-4, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει δίχτυα με χατ-τρικ του Βάντερσον Καρβάλιο (18′, 39′, 57′) κι ένα γκολ του Λι Σέοκ-Χιούν (54′).

Κι όμως αυτό το ματς γύρισε… Αρχικά η Γκανγκβόν μεείωσε σε 1-4 με τον Χο Γιάε-Βαν στο 71′ και σε 2-4 με τον 29χρονο Κύπριο Βαλεντίνο Σιέλη. Κι όμως παρά τα δύο γκολ, δεν φαινόταν πως το ματς αυτό θα γύριζε, καθώς το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τελικά τα πάνω ήρθαν… κάτω με τρία γκολ στις καθυστερήσεις (90+2′, 90+4′ και 90+6′) σε μια μυθική ανατροπή και νίκη 5-4. Ο Χο Γιάε-Βαν πέτυχε το δεύτερο γκολ του για να κάνει το 3-4 κι έφθασε στο χατ-τρικ με γκολ στο 90+4′ ύστερα από ασίστ του Σιέλη (πρώην αμυντικός των Ανόρθωσης και ΑΕΛ) ισοφαρίζοντας για το 4-4.
Το… κερασάκι στην τούρτα για τους νικητές, έβαλε ο Γιουνγκ Γιό-Κουκ στο 90+6′, καθώς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (5-4) για να ολοκληρώσει μια σπάνια ανατροπή.

Τέλος να σημειώσουμε πως η Γκανγκβόν βρίσκεται στην 5η θέση με 24 βαθμούς, η Πόχανγκ Στίλερς στην έβδομη με 20.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μυθική ανατροπή στη Ν. Κορέα: Από 2-4 στο 90+2′ σε 5-4!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.