MLS: Σκόραρε σε 10 σερί αγώνες! (vids)

Επίδοση-ρεκόρ από τον Χοσέφ Μαρτίνες της Ατλάντα Γιουνάιτεντ

MLS: Ο Χοσέφ Μαρτίνες αποτελεί το πρόσωπο του πρωταθλήματος αυτήν την περίοδο.

Ο επιθετικός της Ατλάντα Γιουνάιτεντ σκόραρε την Κυριακή (11/8) επί της Νέας Υόρκης.

Η είδηση, βέβαια, δεν είναι αυτή, αλλά ότι βρήκε δίχτυα για 10ο σερί ματς στο πρωτάθλημα!

Πρόκειται για επίδοση-ρεκόρ που κρατούσε από το 2017.

Ο Ντιέγκο Βαλέρι των Πόρτλαντ Τίμπερς είχε σταματήσει στα 9 ματς, όπως και ο Μαρτίνες την περυσινή σεζόν.

Το δεύτερο ρεκόρ που έσπασε ο 26χρονος Βενεζουελάνος διεθνής ήταν τα περισσότερα γκολ σε τρεις αγωνιστικές περιόδους.

Συγκεκριμένα, ο Μαρτίνες έφτασε τα 69 στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε την επίδοση του Μπράντλεϊ Ράιτ-Φίλιπς των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς.

Το ιστορικό γκολ (19ο του Βενεζουελάνου την εφετινή σεζόν στο MLS) σημειώθηκε στο 42ο λεπτό με κεφαλιά.

Και να σκεφτεί κανείς ότι η παρουσία του Μαρτίνες στο αρχικό σχήμα χαρακτηρίστηκε έκπληξη, καθώς προερχόταν από τραυματισμό.

Μάλιστα, την Τρίτη δεν είχε αγωνιστεί στον ημιτελικό του US Open Cup κόντρα στο Ορλάντο Σίτι.

Λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 63ο λεπτό, ο Μαρτίνες διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ της Ατλάντα με πέναλτι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «MLS: Σκόραρε σε 10 σερί αγώνες! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.