WORLD FOOTBALL

Μπενφίκα – Πόρτο 1-3: Πλήγωσαν τον Σάμαρη οι «δράκοι» (vid)

Διαμαρτυρίες από τους «αετούς» για ακυρωθέν γκολ με χρήση του VAR

Στον τελικό του πορτογαλικού Λιγκ Καπ προκρίθηκε η Πόρτο, η οποία επικράτησε 3-1 της Μπενφίκα στην Μπράγκα το βράδυ της Τρίτης (22/1).

Ο Γιασίν Μπραχιμί άνοιξε το σκορ για τους «δράκους» στο 24′, ο Ράφα Σίλβα ισοφάρισε στο 31’, αλλά ο Μουσά Μαρεγκά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους στο 35’.

Η Μπενφίκα βρήκε δίχτυα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου με τον Πίζι, όμως μετά από χρήση του VAR από τον διαιτητή Κάρλος Ζίστρα.

Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης που αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο ο Ανδρέας Σάμαρης, διαμόρφωσε ο Φερνάντο στο 86ο λεπτό.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Σβίλαρ, Αντρέ Αλμέιδα (83′ Σάλβιο), Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο, Σάμαρης, Γκαμπριέλ (60′ Ζέντσον Φερνάντες), Πίζι (72′ Καστίγιο), Ράφα Σίλβα, Σεφέροβιτς, Ζοάο Φέλιξ.

ΠΟΡΤΟ: Βάνα, Έντερ Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Αλέξ Τέλες, Τόρες, Έκτορ Ερέρα, Μπραχιμί (77′ Φερνάντο), Μαρεγκά, Χεσούς Κορόνα (65′ Μπρούνο Κόστα), Αντρέ Περέιρα (60′ Τικίνιο Σοάρες).