WORLD FOOTBALL

Μπόκα-Ρίβερ 2-2: Και ο τίτλος θα κριθεί στη ρεβάνς (vds)

Ντέρμπι με τα όλα του στο «Μπομπονέρα», στον πρώτο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Μπόκα Τζούνιορς και στη Ρίβερ Πλέιτ, δικαιολόγησε απόλυτα τη φήμη του, οι δυο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Μπομπονέρα» και ο τίτλος στο Κόπα Λιμπερταδόρες θα κριθεί στην έδρα της Ρίβερ, στις 24/11.

H Ρίβερ μπήκε τόσο δυνατά στο παιχνίδι, όμως η Μπόκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με διπλή προσπάθεια του Άμπιλα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με πλασέ από τον Λούκας Πράτο, 1-1.

Στο 40′, πρώτα ο Πίτι Μαρτίνες και μετά ο Μπορέ έφτασαν κοντά στο 1-2, με την Μπόκα να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα: Ο νεοεισελθών Μπενεντέτο με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Βίγια έκανε το 2-1.

Η Ρίβερ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ισκέρδος στο 61’, και στο τέλος ο τερματοφύλακας Αρμάνι, κράτησε ισοπαλία για τη Ρίβερ.

Να σημειωθεί ότι στους τελικούς του Κόπα Λιμπερταδόρες δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Ρόσι, Χάρα (Μπουφαρίνι), Ισκιερδός, Μαγκαλάν, Ολάσα, Νάντες, Μπάριος, Πέρες, Βίγια (73’ Τέβεζ), Άμπιλα, Παβόν (27’ Μπενεντέτο).

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ: Αρμάνι, Μοντιέλ, Μαϊδάνα, Λ. Μαρτίνες (58’ Φερνάντεζ), Πινόλα, Κάσκο, Παλάσιος, Ε. Πέρεζ (75’ Ζουκουλίνι), Γκ. Μαρτίνες (77’ Κουιντέρο), Μπορέ, Πράτο.

Του έκαψε το σπίτι για το Μπόκα – Ρίβερ!

Μπόκα – Ρίβερ: Πολιτικώς μη ορθό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπόκα-Ρίβερ 2-2: Και ο τίτλος θα κριθεί στη ρεβάνς (vds)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.