WORLD FOOTBALL

Nations League: Με Λουκάκου το Βέλγιο, χωρίς γκολ Κροατία και Αγγλία

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της βραδιάς

Με πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, το Βέλγιο επικράτησε 2-1 της Ελβετίας σε αναμέτρηση για τον 2ο όμιλο της Α’ Κατηγορίας.

Αυτή ήταν η 11η νίκη της ομάδας του Ρομπέρτο Μαρτίνες σε 12 αναμετρήσεις, ενώ ο Λουκάκου έχει σκοράρει 2+ γκολ στα 8 από τα 18 τελευταία διεθνή παιχνίδια του.

Χωρίς γκολ έληξε η μονομαχία μεταξύ της Κροατίας και της Αγγλίας, σε μία επανάληψη του ημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα “τρία λιοντάρια” είχαν μόλις μία τελική στο α’ ημίχρονο του αγώνα, όπου πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Τζέιντον Σάντσο σε ηλικία 18 ετών και 201 ημερών.

Μόνο ο Ντάνκαν Έντουαρντς, θύμα του αεροπορικού δυστυχήματος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχε προλάβει να ντεμπουτάρει σε νεότερη ηλικία (18 ετών και 183 ημερών τον Απρίλιο του 1955).

Τα αποτελέσματα της βραδιάς & οι βαθμολογίες

LEAGUE A

Βελγίο – Ελβετία 2-1 (58′, 84′ Λουκακού – 76′ Γκαβράνοβιτς)

Κροατία – Αγγλία 0-0

LEAGUE Β

Αυστρία – Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (71′ Αρναούτοβιτς)

LEAGUE C

Εσθονία – Φινλανδία 0-1 (90+1′ Πούκι)

Ελλάδα – Ουγγαρία 1-0 (65′ Μήτρογλου)

LEAGUE D

Λευκορωσία – Λουξεμβούργο 1-0 (43′ Σαρόκα)

Μολδαβία – Σαν Μαρίνο 2-0 (31′ 67′ Γκινσάρι)

Ελλάδα – Ουγγαρία 1-0: Του… κεφαλιού του ο Μήτρογλου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Με Λουκάκου το Βέλγιο, χωρίς γκολ Κροατία και Αγγλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.