WORLD FOOTBALL

Nations League: Μεγάλο διπλό της Δανίας στην Αγγλία, σόου Λεβαντόφσκι για Πολωνία (vids)

Έγινε η έκπληξη στο Nations League, το βράδυ της Τετάρτης (14/10) με το μεγάλο διπλό της Δανίας επί της Αγγλίας! Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης κατηγορίας του Nations League. Η Δανία πήρε τρομερό διπλό μέσα στην Αγγλία, επικρατώντας με 0-1, «σκαρφαλώνοντας» στην 2η θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας στην 3η τους γηπεδούχους. Μοιραίος του ματς...

Έγινε η έκπληξη στο Nations League, το βράδυ της Τετάρτης (14/10) με το μεγάλο διπλό της Δανίας επί της Αγγλίας! Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Η Δανία πήρε τρομερό διπλό μέσα στην Αγγλία, επικρατώντας με 0-1, «σκαρφαλώνοντας» στην 2η θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας στην 3η τους γηπεδούχους.

Μοιραίος του ματς ήταν ο Χάρι Μαγκουάιρ, καθώς ο σέντερ μπακ της Γιουνάιτεντ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 31′ και μάλιστα για ένα μαρκάρισμα στο κέντρο, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ευστοχώντας σε πέναλτι στο 35ο λεπτό.

Ισλανδία – Βέλγιο 1-2

Το άλλο ματς του 2ου ομίλου του Λιγκ Α, το Βέλγιο πήρε πολύτιμο διπλό κόντρα στην Ισλανδία με 1-2, με τον Λουκάκου να «καθαρίζει» για την ομάδα του πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα. Συγκεκριμένα, άνοιξε το σκορ στο 9′, ενώ στο 17′ ο Σέβαρσον ισοφάρισε, με τον Βέλγο να γράφει το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38′.

Πολωνία – Βοσνία & Ερζεγοβίνη 3-0

Άλλη μία… παράσταση του Λεβαντόφσκι, που τα έκανε όλα. Ο άσος της Μπάγερν Μονάχου πέτυχε δύο γκολ, στο τέλος του πρώτου και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μοίρασε ασίστ, είχε ένα δοκάρι στο 30′ και την κερδισμένη αποβολή μόλις στο 15ο λεπτό, αυτή του Αχμέντοτζιτς.

Το δεύτερο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Λινέτι, μετά από άψογη πάσα του «Λέβα», με το ματς να λήγει 3-0 και την Πολωνία να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλους της.

Ιταλία – Ολλανδία 1-1

Ιταλία και Ολλανδία ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, στο Μπέργκαμο, μετά από ένα «ανοιχτό» παιχνίδι, που μπορούσε να λήξει με οποιονδήποτε νικητή αλλά τελικά έμεινε στο «Χ»…

Ο Πελεγκρίνι έκανε το 1-0 στο 16′, ενώ ο Φαν Ντε Μπεκ έκανε το 1-1 εννέα μόλις λεπτά αργότερα.

Πορτογαλία – Σουηδία 3-0

Απτόητη συνεχίζει η Πορτογαλία, η οποία και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, επικράτησε με 3-0 της Σουηδίας.

Το σκορ άνοιξε ο Μπερνάρντο Σίλβα μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Ζότα, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Ίβηρες διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από μπαλιά του Κανσέλο, ο Ζότα με κοντινό σουτ, έκανε το 2-0.

Οι Σουηδοί το πάλεψαν, είχαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα. Από την άλλη, ο Ζότα σκόραρε και πάλι στο 72′ και έγραψε το τελικό 3-0.

Κροατία – Γαλλία 1-2

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 8′ άνοιξαν το σκορ με τον Γκριεζμάν. Οι Κροάτες προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια, κάτι που κατάφεραν στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βλάσιτς.

Όπως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα από εκείνο το σημείο, με τον Εμπαπέ να σκοράρει στο 79′ και να δίνει τη νίκη στην Εθνική του ομάδα.