WORLD FOOTBALL

Nations League: Νίκη, ξανά, με Πούκι η Φινλανδία

Μετά την Ουγγαρία, «καθάρισε» με 1-0 και την Εσθονία

Νίκη με το ίδιο σκορ 1-0 και με τον ίδιο σκόρερ, τον Τέεμου Πούκι, η Φινλανδία υπέταξε την Εσθονία 1-0 στο Τούρκου και έφθασε στις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον 2ο όμιλο της γ’ κατηγορίας του Nations League, όπου μετέχει και η εθνική ομάδα.

Ο 28χρονος επιθετικός της Νόριτς σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 12ο λεπτό, γκολ που ήταν υπεραρκετό για τους γηπεδούχους, που είχαν στη σύνθεσή τους και τον Ρόμπιν Λουντ, με τον τέως παίκτη του Παναθηναϊκού να αγωνίζεται μέχρι το 86ο λεπτό.

Η Φινλανδία με έξι βαθμούς έμεινε μόνη στην πρώτη θέση και στην 3η αγωνιστική του ομίλου  (12/10) θα αγωνιστεί στην Εσθονία.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κανέρβα): Χραντέσκι, Γκράνλουντ (76’ Βαεϊσαένεν), Αραζούρι, Τοϊβιο, Ραϊτάλα, Σόιρι, Σπαρβ, Σούλερ, Λουντ (76’ Καργιαλάινεν), Πούκι (90’ Kάουκο), Τουόμινεν.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Ρέιμ):  Ακσάλου, Τενίστε, Καλάστε, Κλαβάν, Μετς, Οζάμα, Βασίλιεβ, Ντμιτρίγεβ (77’ Αντόνοβ), Σιμ Λουτς (77’ Ανιερ), Ζενιόβ (86’ Πούριε).

.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Nations League: Νίκη, ξανά, με Πούκι η Φινλανδία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.