WORLD FOOTBALL

Nations League: Ο Γιόχανσεν «εκτέλεσε» την Κύπρο

Ο διεθνής επιθετικός πέτυχε και τα δύο γκολ στη νίκη της Νορβηγίας (2-0) κόντρα στην Κύπρο στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Nations League

Με το… αριστερό άρχισε την προσπάθεια της στο Nations League η Κύπρος που ηττήθηκε εκτός έδρας 2-0 από τη Νορβηγία.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Στέφαν Γιόχανσεν. Ο επιθετικός των Σκανδιναβών πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα να φτάσει στους τρεις βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να ανοίξουν το σκορ στο 21’ με τον Γιόχανσεν, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της κυπριακής άμυνας και έκανε ο 1-0.

Η Νορβηγία ενέτεινε την πίεσή της στην εστία του Πάρντο κι αυτή η πίεση απέδωσε καρπούς στο 42’, όταν ο Γιόχανσεν έκανε το 2-0, αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα έριξε κάπως το ρυθμό της και η Κύπρος είχε δύο καλές στιγμές να ισοφαρίσει. Και οι δύο ήταν με τον Παπουλή στο 67’ και στο 79’, αλλά αστόχησε και στις δύο.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Λ. Λάγκερμπακ): Γιάρστεϊν, Μέλινγκ, Άγιερ, Νόρτβεϊτ, Κινγκ, Γιόχανσεν, Ελιονούσι, Ελαμπντελαουί, Μπερζ, Χένρικσεν, Γιόνσεν.

ΚΥΠΡΟΣ (Ρ. Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Τζέισον, Λαΐφης, Μερκής, Βασιλείου (46’ Εφραίμ) Κούσουλος, Αρτυματάς, Χάμπος (77’ Κάστανος) Παπουλής, Μαργκάσα (82’ Ιωάννου) Πιέρος.

Με Κράεφ πήρε το «διπλό» η Βουλγαρία

Η Βουλγαρία ήταν η νικήτρια του αγώνα με την Σλοβενία με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν από το τρίτο κιόλας λεπτό με τον Μπόζινταρ Κράεφ.

Ωστόσο η Σλοβενία αντέδρασε και πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι στα ίσα με γκολ του Ζάιτς στο 40’.

Η Βουλγαρία πίεσε εκ νέου για να πάρει το προβάδισμα και τα κατάφερε στο 59’ και πάλι με τον Κράεφ, με το 2-1 υπέρ της να παραμένει μέχρι το τέλος.