WORLD FOOTBALL

Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Βραζιλία!

Ο Μιράντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στις καθυστερήσεις και έδωσε τη νίκη κόντρα στην Αργεντινή!

Η Βραζιλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο «Superclasico» με την Αργεντινή, το οποίο διεξήχθη στη Τζέντα στη Σαουδική Αραβία και βρήκε τη «σελεσάο» να επικρατεί με 1-0.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αλλά είχε εντυπωσιακό φινάλε, αφού η Βραζιλία πέτυχε το μοναδικό της τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Μιράντα έπειτα από κόρνερ του Νεϊμάρ.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν έγινε καμία ουσιαστική ευκαιρία.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Αργεντινή μπήκε πιο δυνατά στην αρχή, αλλά στη συνέχεια, η Βραζιλία με Νεϊμάρ, Φιρμίνιο και Κουτίνιο πήρε το πάνω.

Φτάνοντας το παιχνίδι προς το τέλος, η Βραζιλία θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, απειλώντας και με τον Καζεμίρο, αλλά έφτασε στις καθυστερήσεις για να επιτευχθεί το μοναδικό τέρμα.

Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο, προωθημένος για τη φάση, Μιράντα πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομέρο.

Με τη λήξη του διαιτητή, απονεμήθηκε και το τρόπαιο στη Βραζιλία, που ήταν και η μεγάλη νικήτρια του «Superclasico».

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λ. Σκαλόνι): Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (82’ Ακούνα), Πετζέλα, Σαράβια, Μπατάλια, Παρέες, Λο Κέλσο (73’ Σάλβιο), Ντιμπάλα (58’ Λαουτάρο Μαρτίνες), Ικάρντι (88’ Σιμεόνε), Κορέα (67’ Περέιρα).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Ντανίλο (53’ Φαμπίνιο), Μαρκίνιος, Φιλίπε Κουτίνιο, Καζεμίρο, Αρτούρ, Νεϊμάρ, Ρομπέρτο Φιρμίνιο, Γκάμπριελ Ζεσούς (65’ Ριτσαρλίσον).

Απίστευτη στιγμή στο Βραζιλία-Αργεντινή! (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Βραζιλία!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.