WORLD FOOTBALL

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο τα έχει 900

Τα στατιστικά των φιλικών αναμετρήσεων της Παρασκευής (23/3)

Τις 900 συμμετοχές στην καριέρα του έφτασε την Παρασκευή (23/3) ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός στο φιλικό ματς με την Αίγυπτο και έβαλε δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Συγκεκριμένα, ο «CR7» έχει αγωνιστεί 429 φορές με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, 292 με εκείνη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 148 ως διεθνής και παλιότερα εκκίνησε με τις 31 στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Το πιο σπουδαίο απ’ όλα, όμως, είναι ότι αυτές οι 900 συμμετοχές έχουν συνδυαστεί με 647 γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι έχει βρει δίχτυα στα 9 τελευταία ματς με “μερένγκες” και εθνική Πορτογαλίας.

Άλλα ενδιαφέροντα στατιστικά από τις φιλικές αναμετρήσεις της Παρασκευής:

Αντουάν Γκριζμάν: Έφτασε τις 50 συμμετοχές με την εθνική Γαλλίας και το γιόρτασε με γκολ επί της Κολομβίας

Τόμας Μίλερ: Έπιασε τον Ρούντι Φέλερ στις 90 συμμετοχές της εθνικής Γερμανίας

Σέρχιο Ράμος: Με 150 συμμετοχές, πλέον, φιλοδοξεί να ξεπεράσει τον Ίκερ Κασίγιας (167) και να γίνει ρέκορντμαν της εθνικής Ισπανίας

Ολιβιέ Ζιρού: Στην 7η θέση της λίστας των σκόρερ των «τρικολόρ» με 30 γκολ (ισοφάρισε τους Ζαν-Πιερ Παπέν και Ζιστ Φοντέν)

Παουλίνιο: Στα τελευταία 13 ματς με την εθνική Βραζιλίας είχε συμμετοχή σε 10 γκολ (7 ως σκόρερ, 3 ως δημιουργός)

Τζέσε Λίνγκαρντ: Το παρθενικό του γκολ ήταν το πρώτο της Αγγλίας μετά από 302 αγωνιστικά λεπτά

Μοχάμεντ Σαλάχ: Έφτασε τα 16 γκολ στα τελευταία 14 ματς με Λίβερπουλ και εθνική Αιγύπτου

Γερμανία: Τα τελευταία 7 γκολ έχουν σημειωθεί από ισάριθμους σκόρερ (Βάγκνερ, Ρίντιγκερ, Γκορέτσκα, Τζαν, Βέρνερ, Στιντλ, Μίλερ)

Αγγλία: Στα 8 εκτός έδρας ματς της ιστορίας της με την Ολλανδία η Αγγλία έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα (3 νίκες, 4 ισοπαλίες τα υπόλοιπα)

Γερμανία: Συμπλήρωσε 8 διαδοχικά εντός έδρας ματς χωρίς ήττα (5 νίκες, 3 ισοπαλίες) από την Ισπανία. Η μοναδική που είχε υποστεί καταγράφηκε στην Κολωνία το μακρινό 1935 με 2-1

Αγγλία: Τα 13 από τα 15 τελευταία γκολ της έχουν σημειωθεί εκτός έδρας, ενώ ο ίδιος αριθμός γκολ μπήκε στο β’ ημίχρονο

Γερμανία: Αήττητη για 22 ματς (16 νίκες, 6 ισοπαλίες), ήτοι το δεύτερο μεγαλύτερο σερί μετά τα 23 της περιόδου Οκτώβριος 1978-Δεκέμβριος 1980

Ιταλία: Δεν βρήκε δίχτυα για τρίτο διαδοχικό ματς κι αυτό είχε να συμβεί από τον Ιούνιο του 2012

Αγγλία: Πέντε συνεχόμενα ματς χωρίς να δεχθεί γκολ για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο του 2014

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Κριστιάνο Ρονάλντο τα έχει 900», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.