WORLD FOOTBALL

Ουγγαρία – Ισλανδία 2-1: Επική ανατροπή και πάει Euro! (vid)

Μέχρι το 87' η Ισλανδία κρατούσε το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στο Euro προκρίθηκε και η Βόρεια Μακεδονία, νικώντας εκτός έδρας τη Γεωργία. Στην παράταση πέρασε η Σλοβακία...

Ουγγαρία – Ισλανδία 2-1: Είχε «μάχες» το βράδυ της Πέμπτης για την τελική φάση του Euro!

Ουγγαρία – Ισλανδία 2-1: Το ματς όμως που έκλεψε την παράσταση, ήταν αυτό ανάμεσα σε Ουγγαρία και Ισλανδία. Ένας αγώνας ο οποίος μέχρι το 87′ ήταν στο 0-1.

Αλλά έληξε με 2-1, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μία επική ανατροπή και να παίρνουν το εισιτήριο για το Euro! Εκεί όπου θα βρεθούν στον όμιλο με Πορτογαλία, Γαλλία και Γερμανία.

Μόλις στο 11′ οι φιλοξενούμενοι του ματς κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γκ. Σίγκουρτσον.

Όλα έδειχναν πως το ματς οδεύει προς την πλευρά των Ισλανδών. Αλλά οι Ούγγροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Στο 88′ ο Νέγκο ισοφάρισε σε 1-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σομποσλάι με ωραία ενέργεια έκανε την ανατροπή!

Μετά το γκολ όλοι οι παίκτες της Ουγγαρίας έγιναν ένα… κουβάρι από τους πανηγυρισμούς, αφού προκρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ουγγαρία: Γκουλάτσκι, Α. Σαλάι, Ορμπάν, Φιόλα (61′ Λόβερνσικς), Χόλεντερ (72′ Νίκολιτς), Σομποσλάι, Νάγκι (84′ Νέγκο), Κάλμαρ (61′ Ζίγκερ), Μπότκα, Σαλάι (84′ Κονίβες).

Ισλανδία: Χάλντορσον, Μάγκνουσον, Άρνασον, Σίγκουρτσον, Πάλσον, Γκούντμουτσον (72′ Μπόντβαρσον), Γκ. Σίγκουρτσον, Γκούναρσον (83′ Σκούλασον), Σιγκουργιόνσον (87′ Ίνγκασον), Μπγιάρνασον, Φινμπόγκασον (73′ Γκούντμουντσον).

Από εκεί και πέρα, η Βόρεια Μακεδονία κατάφερε επίσης να προκριθεί στην τελική φάση του Euro. Νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τη Γεωργία, χάρη στο γκολ του Πάντεφ στο 56′.

Ωραίο ματς έγινε ανάμεσα σε Βόρειος Ιρλανδία-Σλοβακία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 στο 17′ με τον Κούτσκα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88′ με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. εκεί όπου οι Σλοβάκοι έκαναν το 1-2 στο 110′ με τον Ντούρις και προκρίθηκαν στο Euro!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ουγγαρία – Ισλανδία 2-1: Επική ανατροπή και πάει Euro! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.