Προκριματικά Μουντιάλ: Με ανατροπή η Γερμανία, αγχωτικά η Ολλανδία

Προκριματικά Μουντιάλ: Ολοκληρώθηκαν οι αποψινές αναμετρήσεις, χωρίς εκπλήξεις, με τα φαβορί να μην «σπάνε».

Προκριματικά Μουντιάλ: Άνετο πέρασμα για Σλοβενία, Κροατία και Μαυροβούνιο, «χορταστικό» παιχνίδι ανάμεσα σε Τσεχία και Ουαλία. Αναλυτικά τα αποψινά αποτελέσματα.

Εύκολο βράδυ βάση αποτελέσματος και μεταξύ των υπολοίπων είχαν Μαυροβούνιο, Σκόπια και Σλοβενία. Υπέκυψε την ανώτερη Κροατία η Κύπρος.

Η Γερμανία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ρουμανία. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην είχαν πολλές ευκαιρίες, όμως στο ένατο λεπτό ο Χάτζι με τρομερή ατομική ενέργεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Γερμανοί αύξησαν την πίεση και «απάντησαν» στο δεύτερο μέρος, με διαγώνιο σουτ του Γκνάμπρι για το 1-1 στο 52ο λεπτό. Η ανατροπή ήρθε στο 83ο λεπτό, με τον πολύπειρο Τόμας Μούλερ να ετοιμάζει τη χώρα του για… Κατάρ!

Η Κύπρος δεν είχε… απάντηση στην Κροατία που ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με τέρματα των Πέρισιτς (45+2), Γκβάρντιολ (80′) και του Λιβάγια (90′) επικράτησαν με 0-3. Μάλιστα, ο Μόντριτς έχασε πέναλτι στο 54ο λεπτό.

Σε μια αναμέτρηση που συγκέντρωσε αρκετά βλέμματα πάνω της, Τουρκία και Νορβηγία αναδείχθηκαν ισόπαλες  1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μεγάλο πλήγμα για τους Νορβηγούς ήταν η απουσία του αστεριού τους, Χάαλαντ, που έμεινε εκτός λόγω μυϊκού τραυματισμού.

Στο πιο «γεμάτο» βάση αποτελέσματος παιχνίδι της βραδιάς, Τσεχία και Ουαλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Ο Ράμσει έκανε το 0-1 στο 36′ με τον Πέσεκ να «απαντά» κάνοντας το 1-1 δύο λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα στο 49′ ο Γουόρντ σημείωσε αυτογκόλ και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Τζέιμς ήρθε για να σημειώσει το τελικό 2-2 στο 69ο λεπτό.

Τις μεγαλύτερες σε εύρος νίκες πέτυχαν το Μαυροβούνιο, τα Σκόπια και η Σλοβενία, απέναντι σε Γιβραλτάρ, Λιχτενσάιν και Μάλτα αντίστοιχα. Με μόνο ένα γκολ διαφορά πέρασε η Ολλανδία το «εμπόδιο» της Λετονίας, που προήλθε από τον Κλάασεν, με ωραίο σουτ στην κίνηση.

Η Ρωσία πήρε τη νίκη απέναντι στη Σλοβακία με αυτογκόλ του Σκλίνιαρ στο 24ο λεπτό.