WORLD FOOTBALL

Προκριματικά Μουντιάλ: «Σάρωσαν» Γερμανία και Ολλανδία

Τα αποτελέσματα και οι σπουδαιότερες στιγμές από τα αποψινά παιχνίδια στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Προκριματικά Μουντιάλ: Στα σπουδαιότερα παιχνίδια, σε «πάρτι» εξελίχθηκαν οι νίκες της Γερμανίας και Ολλανδίας απέναντι σε Σκόπια και Γιβραλτάρ αντίστοιχα.

Εμφατική νίκη για την Γερμανία με 0-4 κόντρα στα Σκόπια και άνετη πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Και τα τέσσερα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Ο Χάβερτζ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, πλασάροντας σε κενή εστία.

Το 0-2 έκανε ο Βέρνερ στο 70ο λεπτό με τρομερό σουτ, ενώ το 0-3 σημείωσε και πάλι ο επιθετικός της Τσέλσι με όμορφο πλασέ. Το τελικό 0-4 έγραψε ο Μουσιάλα με ψύχραιμο πλασέ.

Η Ολλανδία από την άλλη πλευρά ήταν ασταμάτητη απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ που το «υπέταξε» με 6-0. Το σκορ άνοιξε στο 9΄ο Βαν Ντάικ με κεφαλιά. Ο Ντεπάι στο 19ο λεπτό έχασε πέναλτι, όμως στο 21′ έκανε το 2-0 έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια. Ο ίδιος έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, από την «άσπρη βούλα».

Ο Ντέμφρις σημείωσε το 4-0 στο 48ο λεπτό με κεφαλιά. Το 5-0 ήρθε από τον Ντατζούμα, με προβολή. Το τελικό 6-0 σημείωσε ο Μάλεν που μπήκε νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή, έπειτα από «κρύψιμο» της μπάλας και υποδειγματικό πλασέ.

Στο παιχνίδι ανάμεσα σε Ρουμανία και Αρμενία ο Μιτρίτσα σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Νωρίτερα, η Κύπρος ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μάλτα.

Μεταξύ των αποψινών αποτελεσμάτων ξεχώρισε και η «χορταστική» ισοπαλία με 2-2 στο παιχνίδι της Κροατίας που «κλείδωσε» τη δυάδα με τη Σλοβακία.

Προκριματικά Μουντιάλ: Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα (11/10)

Κύπρος – Μάλτα 2-2

Σκόπια – Γερμανία 0-4

Εσθονία – Ουαλία 0-1

Ισλανδία – Λιχτενστάιν 4-0

Κροατία – Σλοβακία 2-2

Λετονία – Τουρκία 1-2

Λευκορωσία – Τσεχία 0-2