WORLD FOOTBALL

Πρωτιά με Φαν Ντάικ η Ολλανδία (vid)

Το 2-2 στο Γκέλζενκιρχεν έστειλε τους "οράνιε" στο Final-4 της πρώτης κατηγορίας κι άφησε τους Παγκόσμιους πρωταθλητές σπίτια τους

Με γκολ του Φαν Ντάικ στις καθυστερήσεις, η Ολλανδία ισοφάρισε 2-2 τη Γερμανία και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της.

Η ισοπαλία έδωσε στους «οράνιε» την πρωτιά του ομίλου, τους έστειλε στο Final-4 της πρώτης κατηγορίας κι άφησε τους παγκόσμιους πρωταθλητές εκτός συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ των Βέρνερ και Σανέ στο πρώτο 20λεπτο και έδειχναν έτοιμοι να αποκλείσουν τους “οράνιε”.

Ο Πρόμες, όμως, μείωσε στο 85′ και έδωσε ελπίδες. Με τον Φαν Ντάικ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να χαρίζει την ισοπαλία-πρόκριση στην ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της Δευτέρας (19/11)

A’ κατηγορία / 1ος Όμιλος
Γερμανία – Ολλανδία 2-2 (9’ Βέρνερ, 20’ Σανέ / 85 Πρόμες, 90’ Φαν Ντάικ)

Γ’ κατηγορία / 3ος Όμιλος
Βουλγαρία – Σλοβενία 1-1 (68’ Ιβανόφ / 75’ Ζάιτς)
Κύπρος – Νορβηγία 0-2 (36’, 48’ Όλα Καμαρά)

Ανδόρα – Λετονία 0-0
Γεωργία – Καζακστάν 2-1 (59’ Μερεμπιασβίλι, 84’ Τσεκβετάτζε / 90’ Ομιτράγεφ)

Βαθμολογία
1. Γεωργία 16
2. Καζακστάν 6
3. Λετονία 4
4. Ανδόρα 4

Δ’ κατηγορία / 4ος Όμιλος
ΠΓΔΜ – Γιβραλτάρ 4-0 (27’ Μπάρντι, 67’, 80’ Νεστορόφσκι, 92’ Τραϊκόφσκι)
Λιχτενστάιν – Αρμενία 2-2 (44’ Μπούχελ, 47’ Χάσλερ / 9’ Ανταμιάν, 85’ Καραπετιάν)