WORLD FOOTBALL

Σαν Σήμερα 22/6: Ο Μαραντόνα σκοράρει με το «χέρι του Θεού» (vids)

Σαν Σήμερα 22/6: Το ημερολόγιο έδειχνε 22 Ιουνίου 1986, όταν ο μεγάλος Ντιέγκο Μαραντόνα, θα έμενε στην ιστορία, όχι για ένα αλλά για δύο γκολ που πέτυχε. Ο Αργεντινός θρύλος, θα συναντούσε στο Μουντιάλ του Μεξικού, την Εθνική Αγγλίας, την οποία και θα έπρεπε να ξεπεράσει για να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Ντιέγκο,...

Σαν Σήμερα 22/6: Το ημερολόγιο έδειχνε 22 Ιουνίου 1986, όταν ο μεγάλος Ντιέγκο Μαραντόνα, θα έμενε στην ιστορία, όχι για ένα αλλά για δύο γκολ που πέτυχε.

Ο Αργεντινός θρύλος, θα συναντούσε στο Μουντιάλ του Μεξικού, την Εθνική Αγγλίας, την οποία και θα έπρεπε να ξεπεράσει για να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ντιέγκο, ήταν αναμφίβολα ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του πλανήτη, κάτι που απέδειξε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο στάδιο Αζτέκα, μπροστά σε 114 χιλιάδες κόσμο, ο Μαραντόνα θα υπογράψει μία επική πρόκριση με δύο γκολ, τα οποία μένουν στην ιστορία.

Το «χέρι του Θεού»

Το ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες, λήγει ισόπαλο 0-0, με τον Ντιέγκο να ξέρει ότι πρέπει να πάρει την κατάσταση στα… χέρια του.

Έτσι στο 51ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνα της Αγγλίας, πήδηξε στον αέρα μαζί με τον Πίτερ Σίλτον και σκόραρε με το χέρι του.

Κάτι που φυσικά δεν είδε ποτέ ο διαιτητής, με τον Μαραντόνα να πανηγυρίζει και τους συμπαίκτες του να μην τον ακολουθούν.

Ο ίδιος μάλιστα είπε μετά τον αγώνα: «Περίμενα τους συμπαίκτες μου να με αγκαλιάσουν, αλλά κανείς δεν ήρθε… Τους είπα: Ελάτε να με αγκαλιάσετε, αλλιώς ο διαιτητής δεν θα το μετρήσει».

Όταν πλέον έγινε γνωστό ότι το γκολ δεν έπρεπε να καταλογιστεί είχε δηλώσει: «Το γκολ μπήκε λίγο με το κεφάλι του Μαραντόνα και λίγο με το χέρι του Θεού».

Σαν Σήμερα 22/6: Το γκολ του αιώνα

Η αμφισβήτηση σίγουρα θα ήταν τεράστια για το συγκεκριμένο παιχνίδι, ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά το γκολ με το «χέρι του Θεού», ο Μαραντόνα αποφάσισε να αποδείξει σε όλους ότι κανείς δεν μπορεί να τον σταματήσει.

Ο Ντιεγκίτο έγινε αποδέκτης της μπάλας 10 μέτρα πίσω από τον χώρο του κέντρου και προς την πλευρά της άμυνας του και άρχισε μία ξέφρενη πορεία.

Μέσα σε δέκα δευτερόλεπτα είχε διανύσει το άλλο μισό του γηπέδου, ρίχνοντας στο χορτάρι πέντε Άγγλους παίκτες.

Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με όλο το γήπεδο να αποθεώνει, σίγουρα ένα από τα ομορφότερα, αν όχι το ομορφότερο γκολ που έχει επιτευχθεί ποτέ.

Άλλα γεγονότα που συνέβησαν σαν σήμερα

1984 – Ο Βασίλης Χατζηπαναγής καλείται να αγωνιστεί στην μεικτή κόσμου μαζί με τεράστια ονόματα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαν Σήμερα 22/6: Ο Μαραντόνα σκοράρει με το «χέρι του Θεού» (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.