WORLD FOOTBALL

Σουηδία – Γεωργία 1-0: Με τον «αέρα» του Ζλάταν!

Η Σουηδία ζορίστηκε κόντρα στη Γεωργία, αλλά το μοναδικό τέρμα του Κλάεσον στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για το τρίποντο.

Η Σουηδία επικράτησε της Γεωργίας με 1-0 στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε εντυπωσιακή επιστροφή, δίνοντας ασίστ στο μοναδικό τέρμα του αγώνα.

Ο φορ της Μίλαν έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία της Εθνικής Σουηδίας και το γιόρτασε με νίκη και ασίστ. «Δεν γύρισα στην Εθνική επειδή με λένε Ζλάταν». Το είπε και το έκανε!

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στόπαρε ωραία με το στήθος μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Με «τυφλή» πάσα ακριβείας βρήκε τον Κλάεσον και αυτός εκτέλεσε για το τελικό 1-0 στο 35ο λεπτό.

Νωρίτερα και ειδικότερα στο 14ο λεπτό οι Γεωργιανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ σε τετ α τετ, με τον Νόρντφελντ να αποκρούει.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες, με τους Σουηδούς να «χαμογελούν» στο τέλος.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ελλάδα στάθηκε όρθια απέναντι στους Ισπανούς και πήρε την ισοπαλία με 1-1.