WORLD FOOTBALL

«Τριάρα» η Σέλτικ πριν από την ΑΕΚ (vid)

Οι πρωταθλητές Σκωτίας επιβλήθηκαν 3-1 της Λίβινγκστον στο «Σέλτικ Παρκ»

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Σέλτικ στο πρωτάθλημα Σκωτίας, καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Λίβινγκστον στο «Σέλτικ Παρκ».

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Τζόνι Χέις σέντραρε και ο Τομ Ρόγκιτς σημείωσε το πρώτο γκολ με κεφαλιά, ενώ στο 13’ ο Τζέιμς Φόρεστ απείλησε με δεύτερο γκολ την εστία των φιλοξενούμενων.

Η Σέλτικ συνέχισε να ασκεί πίεση, έχασε ευκαιρίες με τον Ολιβιέ Εντσάμ και στο 26’, έπειτα από αντεπίθεση, ο Οντσόν Εντουάρ διπλασίασε το προβάδισμα της Σέλτικ.

Η εικόνα του β’ ημιχρόνου δεν διαφοροποιήθηκε, δεδομένου ότι ο Μακ Γκρέγκορ ανατράπηκε εντός περιοχής, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Εντσάμ κλείδωσε τη νίκη των «Καθολικών» στο 49’.

Ένα βολέ του Μίκαελ Λούστιγκ στο 56’, μία προσπάθεια του Ρόγκιτς στο 67’, άλλη μία του Λι Γκρίφιθς στο 75′ και μία προώθηση του Γιόζο Σιμούνοβιτς στο 82′, ήταν οι τελευταίες αξιόλογες φάσεις για γκολ από πλευράς Σέλτικ.

Η προσεχής (8/8, 21:45) αντίπαλος της ΑΕΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League δεν απειλήθηκε (στο 89′ έγινε μία κεφαλιά του Έγκλι Κάγια και στο 90+3′ ο Σκοτ Ρόμπινσον έβαλε το γκολ της τιμής), ωστόσο απέναντί της βρισκόταν η 2η ομάδα της περυσινής Championship, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Η σύνθεση της Σέλτικ (4-2-3-1): Γκόρντον, Λούστιγκ, Άγερ, Σιμούνοβιτς, Μακ Γκρέγκορ, Μπράουν, Εντσάμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς (73′ Τζόνστον), Χέις (61’ Τίρνεϊ), Εντουάρ (61’ Γκρίφιθς).

«Εντυπωσιακές μεταγραφές Μπογέ και Πόνσε»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Τριάρα» η Σέλτικ πριν από την ΑΕΚ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.