ΞΑΝΘΗ

Νικηφόρο το πρώτο φιλικό της Ξάνθης

Οι ακρίτες νίκησαν 3-2 την Αλτίν Ασίρ από το Τουρκμενιστάν, στο πρώτο τεστ επί βουλγαρικού εδάφους στο Πράβετς

Το πρώτο της φιλικό στο Πράβετς έδωσε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε με 3-2 της Αλτίν Ασίρ, που αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία του Τουρκμενιστάν.

Η Ξάνθη αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων που χάθηκαν στις πυρκαγιές της Αττικής.

Το σκορ για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς άνοιξε στο 15’ ο Σουλεϊμάν Οκάν, ενώ στο 40’ ισοφάρισε η αντίπαλη ομάδα, κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Σέρβος τεχνικός χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα, θέλοντας να δώσει σε όλους αγωνιστικό χρόνο. Ο Κασάδο σκόραρε με κεφαλιά για το 2-1 μετά από κόρνερ του Ορφανίδη, ενώ ο τελευταίος είχε δοκάρι στο 65’. Στο 70’ η Αλτίν Ασίρ ισοφάρισε σε 2-2 και ο Κάστρο σημείωσε το τρίτο γκολ των ακρίτων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΞΑΝΘΗ: Γκαραβέλης, Χατζητερζόγλου, Φλίσκας, Σβάρνας, Συλλά, Σουλεϊμάν, Καμαρά, Σαρπόνγκ, Ντουρίτσκοβιτς, Φασίδης, Γέντρισεκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Θυμιάνης, Ντε Λούκας, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Μελισσόπουλος, Κίκε, Ορφανίδης.