ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Ουλμ – Προμηθέας 67-70: Αήττητος εκτός έδρας

Εστω και με... ζόρια, ο Προμηθέας πέρασε από την έδρα της Ουλμ (70-67) και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-1 στο Eurocup

Εστω και με… ζόρια, ο Προμηθέας πέρασε από την έδρα της Ουλμ (70-67) και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-1 στο Eurocup. Και όχι μόνο αυτό. Η ομάδα της Πάτρας παραμένει αήττητη εκτός έδρας.

Τα επιθετικά ριμπάουντ των παικτών της Γερμανικής ομάδας, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Προμηθέα. Παράλληλα η αστοχία των παικτών του δεν του επέτρεπαν να πάρει μια διαφορά που θα του παρείχε ασφάλεια. Ο αγώνας ήταν… εκνευριστικά αμφίρροπος. Ισοπαλία, στο καλάθι, στον πόντο…

Η ομάδα της Πάτρας πήγε στο ημίχρονο με διαφορά τεσσάρων πόντων (38-34) και η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε στην 3η περίοδο να επιβάλλει το ρυθμό της. Παρόλ’ αυτά, αν και βελτίωσε εντυπωσιακά το θέμα των ριμπάουντ (ούτε ένα επιθετικό δεν πήραν οι Γερμανοί στο διάστημα αυτό) υπήρχε άλλο θέμα… Της αστοχίας.

Διαβάστε εδώ όλα τα νέα για την ομάδα της Πάτρας

Κι όχι μόνο αυτό… Το τεράστιο επιθετικό θέμα έφερε ένα επιμέρους σκορ 19-12 για την Ουλμ. Οι Γερμανοί έκλεισαν την 3η περίοδο με 53-50 κι έβαλαν ακόμα πιο… δύσκολα στον Προμηθέα.

Με 9/27 δίποντα και 6/23 τρίποντα στα πρώτα 30 λεπτά, ήταν μάλλον ευτύχημα που οι Πατρινοί ήταν ακόμα μέσα στο παιχνίδι… Με 15/50 σουτ δηλαδή ποσοστό στο 30%…

Ο Μπαμπ τα… έσπαγε, ο Προμηθέας πονούσε

Τα 0/7 του του Κρις Μπαμπ στα τρίποντα ήταν μια ακόμα μεγάλη πληγή για τον Προμηθέα. Το περιφερειακό σουτ του Αμερικανού είναι πολύ σημαντικό στο παιχνίδι της ομάδας.

Η ομάδα της Πάτρας όμως άρχισε εντυπωσιακά την 4η περίοδο. Με δύο τρίποντα από Αγραβάνη και Χολ και με σερί 8-0 προηγήθηκε 58-53 ενώ απέμεναν 7’26’’ για τη λήξη της αναμέτρησης.

Με καλάθι και φάουλ του Λάνγκστον Χολ η διαφορά έφτασε και στο +6 (σκορ 61-55) κι ενώ απέμεναν 6’42’’ για το τέλος.

Οι Γερμανοί αντέδρασαν όμως. Μόλις 3’29’’ για το τέλος ισοφάρισαν σε 63-63 και ο αγώνας πήρε και πάλι δραματική τροπή.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις (Μπαμπ που έφτασε τα 0/9 τρίποντα και Κασελάκης από Προμηθέα, Ντράγκιτς και Χέις από Ουλμ).

Το μεγάλο σουτ του Φίλερ

Οι Γερμανοί με δύο βολές του Ζόραν Ντράγκιτς (2’20’’) για τη λήξη πέρασαν με 65-63. Ο Αγραβάνης (2’04’’) ισοφάρισε σε 65-65. Ακολούθησαν άστοχη προσπάθεια του Χέις και λάθος του Μπαμπ πριν ο Ουίλις (1’14’’) δώσει προβάδισμα με 67-65.

Ο Φίλερ όμως έβαλε το μεγάλο τρίποντο και ο Χολ το… ακόμα μεγαλύτερο δίποντο (14’’ για το τέλος) και ο Προμηθέας πέρασε με 70-67. Είχε γίνει πλέον το φαβορί για τη νίκη.

Ο Χολ ήταν και ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 16 πόντους και 11 ασίστ. Mαζί με τον Ελις ήταν οι πιο συνεπείς παίκτες του Προμηθέα.

Το άστοχο τρίποντο του Ομπστ και το ριμπάουντ του Μπαμπ σφράγισαν τη νίκη των Πατρινών που πλέον έχουν ρεκόρ 2-1 στο Eurocup… Και παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

ΟΥΛΜ (Λάκοβιτς): Χέις 8, Ντράγκιτς 17, Γκίντερ 3, Φίλιπς, Τζέρετ 14, Ομπστ 4, Χάινριχς 10, Χέκμαν 2, Σχίλινγκ, Ουίλις 9

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 16, Μπαμπ 5, Λίποβι 13, Αγραβάνης 9, Λόουερι, Κασελάκης, Κατσίβελης 2, Φίλερ 6, Μπόγρης 5, Ελις 14

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ουλμ – Προμηθέας 67-70: Αήττητος εκτός έδρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College