ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας- Ανδόρα 66-80: Υπέστη «Βατερλό» και πέρασε ως 4ος

Προμηθέας- Ανδόρα 66-80: Ο Προμηθέας υπέστη «Βατερλό» και έχασε 66-80 από την Ανδόρα και πέρασε τελικά ως 4ος τελικά στην επόμενη φάση του Eurocup. Ο Προμηθέας ήταν κατώτερος των περιστάσεων στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης. Ετσι γνώρισε την ήττα, τερμάτισε στην 4η θέση με σκορ 6-3. Οι αντίπαλοι του Προμηθέα Την πρόκριση, πάντως, στους «16»...

Οι αντίπαλοι του Προμηθέα

Την πρόκριση, πάντως, στους «16» την είχε εξασφαλίσει καιρό πριν και έτσι δεν είχε άγχος. Ο Προμηθέας ξέρει ήδη από σήμερα τον έναν από τους τέσσερις αντιπάλους του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στον όμιλό του στους «16» θα είναι σίγουρα η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος. Μαζί τους θα είναι και ο 2ος του τρίτου ομίλου και ο 3ος του τέταρτου ομίλου, οι οποίοι θα βγουν από τα παιχνίδια της Τετάρτης (18/12).

Αφυπνίστηκε ο Προμηθέας μετά το -9

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ανδόρα έπαιζε σαν… Προμηθέας και ο Προμηθέας έπαιζε… κακό μπάσκετ στην επίθεση και καθόλου μπάσκετ στην άμυνα.

Οι Ισπανοί έτρεχαν και πυροβολούσαν από παντού, ενώ ο Προμηθέας… έσπαγε τα στεφάνια. Ετσι η Ανδόρα προηγήθηκε 5-14 στο 4΄.35΄΄.

Το -9 «ξύπνησε» τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας μπορεί να μην έβαζε τα δίποντα (είχε 3/10 στη πρώτη περίοδο). Αρχισε όμως, να σκοράρει από τα 6.75μ. (3/6 στο πρώτο 10λεπτο) και ξύπνησε.

Επαιξε άμυνα, έτρεξε και με ηγέτη τον Κασελάκη (8π.) έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και ισοφάρισε το παιχνίδι (16-16 στο 8΄.30΄΄). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 16-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Ανδόρα βρέθηκε στο +6 (18-24 στο 11’.27’’), αλλά εκεί ο Προμηθέας πήρε τα ηνία. Με ηγέτες τους Ελις και Κασελάκη έκανε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε με 29-24 στο 14’.25’’. Το ημίχρονο έληξε τελικά 36-35 με τον Προμηθέα να μην δείχνει ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα, αλλά να έχει αρχίσει να βάζει τα δίποντα (7/12διπ.) και τα τρίποντα (2/4τριπ.).

Αποσυντονίστηκε ο Προμηθέας

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας άρχισε να αποσυντονίζεται μετά το 23’.20΄΄ (40-39) και η Ανδόρα κυριάρχησε στο παρκέ.

Οι Ισπανοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 18-8 και πήραν αέρα 9 πόντων (48-57 στο 24΄.09΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 51-59.

Η Ανδόρα δεν έκοψε ρυθμό, ενώ ο Προμηθέας δεν έδειχνε να παίρνει μπροστά στην 4η περίοδο. Ετσι οι Πατρινοί βρέθηκαν 12 πόντους πίσω στο 31’.36’’ (52-64), ενώ 45’’ πριν την λήξη η διαφορά πήγε και στους +16 (64-80).

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-35, 51-59, 66-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 6 (2τριπ., 2ριμπ., 1ασ.), Λίποβι 3 (1τριπ., 4ριμπ., 2ασ.), Καφεζάς 3, Κασελάκης 12 (3/3διπ., 2/3τριπ.), Κουρουπάκης 6 (2ριμπ.), Κατσίβελης 7 (3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Φίλερ 2 (2ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Ρόμπινσον 4 (2ριμπ., 2ασ.), Ελις 13 (7ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Μαντζούκας 7 (2τριπ., 1ριμπ., 2κλεψ.), Μπαζίνας 3 (1τριπ., 2ριμπ., 1ασ.).

ΑΝΔΟΡΑ (Ναβάρο): Γιοβέτ 12 (6/7διπ., 8ριμπ.), Μάσενατ (4ασ.), Χάνα 15 (3), Τοντόροβιτς, Ουόλκερ 16 (2/3διπ., 4/6τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Κολόμ, Γέλινεκ 11 (2), Σένγκλιν 12 (2_, Μπαρτόλομε, Καράσκο, Μούσλι 12 (4ριμπ.), Κλαρκ 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Ανδόρα 66-80: Υπέστη «Βατερλό» και πέρασε ως 4ος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.