ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας- Γκραν Κανάρια 75-86: Έμεινε στην προσπάθεια

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του Eurocup και ηττήθηκε στην Πάτρα από την σαφώς ανώτερη Γκραν Κανάρια. Επόμενο ματς στο Τρέντο

Με ήττα απέναντι στην (σαφώς καλύτερη) Γκραν Κανάρια άρχισε ο Προμηθέας τις υποχρεώσεις του στο φετινό Eurocup. Οι Ισπανοί πέρασαν από την Πάτρα με 86-75 .

Ο Προμηθέας, την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης θα ταξιδέψει στην Ιταλία προκειμένου ν’ αντιμετωπίσει την Τρέντο (Τρίτη 6/10). Φυσικά είναι μια νέα ομάδα, υπάρχουν πολλές αλλαγές συγκριτικά με πέρυσι. Αλλά έδειξε ότι έχει δυνατότητες αν και θα χρειαστεί χρόνος για να μονταριστεί.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 26-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά όλα άλλαξαν στη συνέχεια.

Οι Ισπανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 36-26 ενώ απέμεναν 6’15’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα μέσα σε 2’06’’ έκανε επιμέρους σκορ 14-0 και πέρασε 40-36. Πλέον ο αγώνας απέκτησε άλλη όψη.

Με το σκορ στο 48-43 υπέρ του Προμηθέα στο ημίχρονο και με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πολύ, είδαμε κάτι διαφορετικό στην 3η περίοδο. Πολύ πιο «κλειστό» το σκορ (13-15 το επιμέρους σκορ) και ο Προμηθέας κράτησε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (61-58).

Ο Ίαν Μίλερ έκανε και πάλι… θαύματα, μετά την τρομερή του παράσταση στο Super Cup.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ισπανοί άρχισαν καλύτερα και με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκαν 69-65  ενώ απέμεναν 5’30’’ για το τέλος. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι ήταν ο πρωταγωνιστής από πλευράς Ισπανών.

O Προμηθέας είχε «κολλήσει» επιθετικά και η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +5 (σκορ 75-70) ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για το τέλος. Και με 5 σερί πόντους του Αλμπισί ενώ απέμεναν 3’10’’ οι Ισπανοί ξέφυγαν 78-70.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μια καλή διαφορά και ο αγώνας δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Λούντζης 8, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8, Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16, Μίλερ 27, Μαντζούκας, Μπαζίνας

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ): Γουάιλι 22, Μπαλτσερόφσκι 4, Φεράρι 8, Οκόγιε 10, Αλμπισί 17, Ντέλα Βάλε 11, Σούρνα 4, Μπουριανάτζε, Κοστέλο 8, Μπεϊράν 2.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Γκραν Κανάρια 75-86: Έμεινε στην προσπάθεια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College