ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Άρση βαρών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Κωνσταντινίδη

Η Ελένη Κωνσταντινίδη κατέκτησε δύο χρυσά κι ένα χάλκινο μετάλλιο στα 81 κ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γεωργίας

Τεράστια επιτυχία για την Ελένη Κωνσταντινίδη και την ελληνική άρση βαρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπατούμι της Γεωργία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο μετάλλιο, στην κατηγορία των 81 κιλών  και ήδη αρχίζει να εισέρχεται στο κλαμπ των καλυτέρων αθλητών του κόσμου.

Η 24άχρονη πρωταθλήτρια είναι κόρη του βετεράνου αθλητή και νυν πρωταθλητή Χρήστου Κωνσταντινίδη.

Στον αγώνα της στο Μπατούμι η Κωνσταντινίδη άρχισε τις προσπάθειές της στο αρασέ με 93 κιλά και συνέχισε επιτυχώς με 97κ, επίδοση που της χάρισε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα καλύτερα δεν είχαν έρθει όμως ακόμα στον αγώνα της Κωνσταντινίδη, η οποία πέρυσι είχε πάρει την 4η θέση στα +90κ. στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρουμανίας.

Στην κίνηση του ζετέ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε σκληρό συναγωνισμό αλλά με τρεις πετυχημένες προσπάθειες στα 119κ,, στα 124κ.  και στα 126κ., αντίστοιχα, κέρδισε τα χρυσά μετάλλια σε ζετέ, αλλά και στο σύνολο με 223 κιλά.

Τη 2η θέση κατέλαβε η Γερμανίδα Σρότι με 222 κιλά και την 3η η Βελγίδα Φαν Μπέλινγκεν με 221.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει αύριο, 13 Απριλίου, στην Αθήνα στις 14.45, μέσω Κωνσταντινούπολης.

Στο μεταξύ η Ελένη Κουρτελίδου, παρά το πρόβλημα τραυματισμού και την ελλιπή προετοιμασία, αγωνίστηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κατακτώντας την 7η θέση στα 71κ.

Ωστόσο δεν έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη, καθώς χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει μετάλλιο, καθώς ο τραυματισμός την έφερε πίσω.

«Χαίρομαι που κατάφερα να εκπροσωπήσω τουλάχιστον αξιοπρεπώς  τη χώρα μου, αλλά έκλαψα πολύ που χάθηκε μια τόσο μεγάλη ευκαιρία να πάρω αυτό το πολυπόθητο μετάλλιο.

Επέστρεψα μετά από έντεκα χρόνια στα διεθνή πλατό και αυτό ήταν αρκετά δύσκολο» είπε χαρακτηριστικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρση βαρών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Κωνσταντινίδη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.