ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Άρση βαρών σε πάγκο: «Χάλκινος» ο Μπακοχρήστος

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -54 κιλών στην άρση βαρών σε πάγκο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Καζακστάν.
Άρση βαρών σε πάγκο:  «Χάλκινος» ο Μπακοχρήστος

Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημήτρης Μπακοχρήστος, διπλασίασε τα ελληνικά μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρση βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται στο Νουρ Σουλτάν, την πρωτεύουσα του Καζακστάν. Ο Μπακοχρήστος κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία των -54 κιλών με 165 κιλά που σήκωσε στην δεύτερη προσπάθεια.

Η πρώτη προσπάθεια του Μπακοχρήστου ήταν έγκυρη στα 163 κιλά, ενώ άκυρη ήταν τρίτη στα 170 κιλά. Με νέο ρεκόρ Ευρώπης την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ρώσος Κριβούλια με 189 κιλά, ενώ δεύτερος ήταν ο Νιγηριανός Εζουρουίκε με 177 κιλά.

Tην 10η θέση στην κατηγορία των -59 κιλών του παγκοσμίου πρωταθλήματος άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται στο Νουρ Σουλτάν του Καζακστάν, κατέλαβε ο Πασχάλης Κουλούμογλου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με 146 κιλά στην τρίτη προσπάθεια, ήταν 4ος στο β` γκρουπ δυναμικότητας, η οποία του χάρισε στην 10η θέση της γενικής κατάταξης. Ο Κουλούμογλου ήταν έγκυρος και στις τρεις προσπάθειες, σηκώνοντας κατά σειρά 135, 141 και 146 κιλά.

Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Θανάσης Βαγενάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -80 κιλά νέων με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ήταν πρώτος στην κατηγορία των -80 κιλών νέων, αφού σήκωσε 120 κιλά στην πρώτη προσπάθεια και 130 κιλά στην δεύτερη, ενώ ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια όπου επιχείρησε να σηκώσει 140 κιλά. Τόσο στην πρώτη, όσο και στην δεύτερη προσπάθεια, ο Βαγενάς κατέρριψε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο θα μπορούσε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο εάν δεν έβγαινε άκυρη η τρίτη προσπάθεια (2-1 η απόφαση των κριτών).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρση βαρών σε πάγκο: «Χάλκινος» ο Μπακοχρήστος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.