ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Επιασε… σειρά στα μετάλλια η άρση βαρών

Δύο μετάλλια κατέκτησε ο Θοδωρής Ιακωβίδης στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ισπανίας. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στα 94κ. και κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο στο αρασέ και το χρυσό στο ζετέ. Ο Ιακωβίδης με 161κ. στο αρασέ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ απέτυχε να σηκώσει 166κ. στην τρίτη προσπάθεια. Στο ζετέ το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο...

Δύο μετάλλια κατέκτησε ο Θοδωρής Ιακωβίδης στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ισπανίας. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στα 94κ. και κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο στο αρασέ και το χρυσό στο ζετέ.

Ο Ιακωβίδης με 161κ. στο αρασέ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ απέτυχε να σηκώσει 166κ. στην τρίτη προσπάθεια. Στο ζετέ το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο και ο Ελληνας πρωταθλητής σήκωσε στη 2η προσπάθεια 195κ. Στη συνέχεια σε ένα παιχνίδι τακτικής περίμενε τον Αμπντάλα, ο οποίος ξεκίνησε στα 200κ. Ο Αιγύπτιος όμως έκανε τρεις άκυρες και ο Ιακωβίδης ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Για την ιστορία ο μοναδικός αθλητής που συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο προσπάθησε να σηκώσει 201 κιλά, αλλά απέτυχε.

Ο δε Δημήτρης Ασλανίδης κατέκτησε δύο μετάλλια στην κατηγορία των 85κ. Ο διεθνής αθλητής σε έναν συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ. Σήκωσε 152κ. ένα λιγότερο από τον Φίτσο (Ιταλία) και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στο ζετέ η μάχη ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς τέσσερις αθλητές διεκδικούσαν ένα μετάλλιο. Ο Ασλανίδης με 183κ. ήρθε τρίτος, διπλασιάζοντας τα μετάλλια του. Αξίζει να σημειωθεί ότι κυνήγησε το χρυσό μετάλλιο, αλλά η προσπάθεια στα 186κ., που θα του χάριζε την 1η θέση, ήταν άκυρη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επιασε… σειρά στα μετάλλια η άρση βαρών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.