ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Μπάντμιντον: Πρωταθλητές οι Σκαρλάτος και Τέντα

Με επιτυχία διεξήχθη στα Ιωάννινα το πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάντμιντον

O Παναγιώτης Σκαρλάτος και η Ειρήνη Τέντα στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Μπάντμιντον ανδρών – γυναικών.

Τα Ιωάννινα φιλοξένησαν για πρώτη φορά ένα Πανελλήνιο πρωτάθλημα και κατά γενική ομολογία ήταν ένα από τα πλέον εντυπωσιακά.

Στους άνδρες ο Παναγιώτης Σκαρλάτος Ν.2 του ταμπλό «εκθρόνισε» τον Σταμάτη Τσιγκιρδάκη, ο οποίος τα τελευταία δύο χρόνια είχε στεφθεί πρωταθλητής.

Επικράτησε με 2-1 σετ, πετυχαίνοντας ανατροπή στο σκορ, με 14-21, 21-16, 21-15.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Πασχάλης Μελεκίδης και Αγγελος Κυριακόπουλος.

Στις γυναίκες η Ειρήνη Τέντα ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, καθώς επικράτησε με 2-0 (21-13, 21-13) της Αλεξάνδρας Αποστολοπούλου.

Το χάλκινο μετάλλιο φόρεσαν στο στήθος οι: Μαρία Σωτήρογλου και Ευγενία Βαγγέλη.

Στο διπλό Ανδρών οι Πέτρος Τέντας και Σταμάτης Τσιγκιρδάκης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Στη 2η θέση ήρθαν οι Θανάσης Γεράνης και Μάριος Μπουλίος, ενώ το χάλκινο κατέκτησαν οι Βασίλης-Δημήτρης Όρλης και Αγγελος Κυριακόπουλος-Γιάννης Σκιαδάς.

Στο διπλό γυναικών πρώτευσαν οι Ειρήνη Γκουκλέρη και Ειρήνη Τέντα.

Το ασημένιο κατέκτησαν οι Ελένη Μελεκίδου και Χριστίνα Βασιλοπούλου, ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσαν στο στήθος οι Ιωάννα Καρέτσα-Μαργαρίτα Τζήκα και Φωτεινή Καλιτσουνάκη-Γεωργία Τάλλαρου.

Τέλος, στο μικτό διπλό πρωταθλητές Ελλάδας στέφθηκαν οι Πέτρος Τέντας-Ειρήνη Γκουγκλέρη.

Στον τελικό έκαμψαν την αντίσταση των Πασχάλη Μελεκίδη – Ελένης Μελεκίδου, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν οι Βασίλης Ορλης – Μαργαρίτα Τζήκα και Βασίλης Βασιλόπουλος- Ευγενία Βαγγέλη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπάντμιντον: Πρωταθλητές οι Σκαρλάτος και Τέντα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.