ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Πετρούνιας: Τέταρτος στο Παγκόσμιο

Μετά από 11 μήνες ο Λευτέρης Πετρούνιας επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και όχι μόνο αυτό αλλά έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.  Ο Λευτέρης Πετρούνιας βαθμολογήθηκε με 14.733 και κατέκτησε την τέταρτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 14.933 βαθμούς, το χάλκινο μετάλλιο πήρε...

Μετά από 11 μήνες ο Λευτέρης Πετρούνιας επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και όχι μόνο αυτό αλλά έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας βαθμολογήθηκε με 14.733 και κατέκτησε την τέταρτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 14.933 βαθμούς, το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Μάρκο Λοντάντιο με 14.900 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Σαμίρ Αϊτ Σαϊντ με 14. 800 βαθμούς.

Δείτε εδώ την προσπάθεια του Πετρούνια:

Αυτοί οι τρεις πήραν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, ενώ ήδη έχουν πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς οι Ζανέτι (Βραζιλία), Αμπλιάζιν (Ρωσία) και Κλέσινγκ (Γερμανία).

Ο Πετρούνιας βρέθηκε κοντά στη ζώνη των μεταλλίων αλλά για λίγο έμεινε εκτός βάθρο.