ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

Ιστιοπλοΐα: Ιστορικό 1-2 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Καλπογιαννάκης και Καρβουνιάρης στην κορυφή του κόσμου στα Techno 293

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα στα Techno 293 στην ιστιοπλοΐα, ολοκληρώθηκε με ελληνικό θρίαμβο, στα νερά της Πορτογαλίας.

Ως γνωστόν, ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης, είχε εξασφαλίσει τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή από χθες (26/4). Αυτό καθώς καθώς είχε κερδίσει τις 12 από τις 13 κούρσες που είχαν γίνει. Σήμερα (27/4) ολοκληρώθηκε και η τελευταία, 15η κούρσα στην διοργάνωση του Πορτιμάο, με την Ελλάδα να κατακτά και το αργυρό μετάλλιο!

Ο Γιάννης Καρβουνιάρης τερμάτισε τέταρτος στην τελευταία κούρσα, θέση που ήταν αρκετή για να τον φέρει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Είχε τελικό σκορ 47 βαθμούς ποινής (13 είχε ο Καλπογιαννάκης) και ακολούθησε στο βάθρο των νικητών.

Τεράστιος ελληνικός θρίαμβος στην ιστιοπλοΐα, καθώς πολύ σπάνια βλέπουμε ελληνικό 1-2 σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Σε όλα τα σπορ και όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

Ο τρίτος της παρέας, ο Νίκος Σιλιτζόγλου, δεν κατάφερε να φέρει το απόλυτο των μεταλλίων, αλλά κι αυτός έκανε εκπληκτική εμφάνιση. Ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Παγκόσμιο με την 5η θέση στον κόσμο, έχοντας 60 βαθμούς ποινής. Κέρδισε μάλιστα την σημερινή, τελευταία ιστιοδρομία.

Είναι εντυπωσιακό πως από τις 15 κούρσες, οι 14 πήγαν σε ελληνικά χέρια και μόνο μία σε άλλα. Αυτά του Γκρέι Μόρις (Αυστραλία), που τελικά πήρε και το χάλκινο μετάλλιο με 78 βαθμούς ποινής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιστιοπλοΐα: Ιστορικό 1-2 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.