ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

Πρωταθλητές Ευρώπης ο Πασχαλίδης με τον Τριγκώνη

Νέος θρίαμβος του Ιορδάνη Πασχαλίδη και του Κώστα Τριγκώνη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Tornado που έγινε στο Ακρο της λίμνης Γκάρντα στην Ιταλία. Οι έμπειροι ιστιοπλόοι του Ν.Ο.Θ. πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Εναν ακόμη θρίαμβο πρόσθεσαν δίπλα στα ονόματά τους ο Ιορδάνης Πασχαλίδης και ο Κώστας Τριγκώνης. Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Tornado που έγινε στο Ακρο της λίμνης Γκάρντα στην Ιταλία.

Ηταν ο 7ος ευρωπαϊκός τους τίτλος, ενώ έχουν κατακτήσει άλλα 6 παγκόσμια πρωταθλήματα! Ο Πασχαλίδης έχει άλλα δύο με παρτενέρ στο σκάφος τον Πέτρο Κωνσταντινίδη. Το δίδυμο από την Θεσσαλονίκη είναι εδώ και πολλά χρόνια τα… αφεντικά των Tornado.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έτρεξαν 23 σκάφη κι έγιναν 7 ιστιοδρομίες. Το ελληνικό σκάφος τερμάτισε 1, 1, 7, 1, 1, 1 και στην τελευταία κούρσα δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο αγώνας ήταν εύκολος.

Οι αδελφοί Μαρσέλ και Ζορζ Στάινερ από την Ελβετία ήταν πολύ ανταγωνιστικοί κι έγιναν συναρπαστικές ιστιοδρομίες. Οι Πασχαλίδης – Τριγκώνης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 12 βαθμούς. Οι Ελβετοί ήταν 2οι με 20β. και την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Γερμανοί Μπομπ και Μαρκ Μπάγιερ με 24 βαθμούς.

Συνέντευξη Χαβιέρ Σοτομαγιόρ: «Ηθελαν να βλάψουν την Κούβα κι εμένα»

Βούλιαγμα… στην Ενοσίμα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρωταθλητές Ευρώπης ο Πασχαλίδης με τον Τριγκώνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.