ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

Ιστιοπλοΐα: Ο Μιτάκης έστειλε την Ελλάδα στο Τόκιο

Ο Γιάννης Μιτάκης χάρισε μια ολυμπιακή πρόκριση στην ελληνική ιστιοπλοΐα

Η ελληνική ιστιοπλοΐα γιορτάζει μια σημαντική στιγμή, καθώς ο Γιάννης Μιτάκης τα κατάφερε στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΦΙΝΝ.

Συγκεκριμένα χάρη στην παρουσία του η Ελλάδα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Κι αυτή η επιτυχία ήρθε μετά από πολλή αγωνία κι αναμονή, έως ότου οριστικοποιηθεί το αποτέλεσμα.

Στη χθεσινή (18/5) τελευταία ιστιοδρομία του αγώνα που διοργανώθηκε στην Αθήνα, ο Ελληνας πρωταθλητής  πήρε την 12η θέση και η Ελλάδα τερμάτισε 5η.

Μετά το τέλος της κούρσας, όμως, ο Μιτάκης μαζί με τον Ισπανό Α. Μουσκάτ και τον Ρώσο Α. Κιστάνοφ κατέθεσαν ένσταση.

Σε αυτή ζητούσαν παράβαση του κανονισμού από τον Ελβετό, Τεόνινγκ, που τερμάτισε 8ος και σαν χώρα η Ελβετία ήταν 3η με 4η τις ΗΠΑ.

Και κάπου εκεί άρχισε το θρίλερ.

Η αρμόδια επιτροπή έπειτα από τρίωρη συνεδρίαση κι αφού μελέτησε το βίντεο της κούρσας και ζήτησε την άποψη των αθλητών, αποφάσισε να ακυρώσει τον Τεόνινγκ.

Μετά αυτή την εξέλιξη την 3η θέση πήραν οι ΗΠΑ με τον Κ. Πέιν και στην 4η  βρέθηκε η χώρα μας.

Τις δύο πρώτες θέσεις για το Τόκιο είχαν εξασφαλίσει από προχθές η Νορβηγία και η Βραζιλία, οι αθλητές των οποίων έτρεξαν στον medal race.

Άρα, η 4άδα των χωρών που προκρίθηκαν για το Τόκιο από την Αθήνα είναι οι: Νορβηγία, Βραζιλία, ΗΠΑ και Ελλάδα.

Στη γενική βαθμολογία ο Γιάννης Μιτάκης τερμάτισε 13ος με 133 βαθμούς.

Πρώτος στη γενική κατάταξη των 84 σκαφών και πρωταθλητής Ευρώπης είναι ο Βρετανός Τ. Σκοτ με 48 βαθμούς.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Νεοζηλανδός Α. Μαλόνεϊ με 52 βαθμούς και τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζ. Μπέρετς με 61 βαθμούς, ο οποίος, όμως, στην Ευρώπη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Το χάλκινο ανήκει στον Ολλανδό Ν. Χέινερ με 97 βαθμούς.

Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την τελετή λήξης και την απονομή των επάθλων στους νικητές.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιστιοπλοΐα: Ο Μιτάκης έστειλε την Ελλάδα στο Τόκιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.