ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

Θρίαμβος των Ελλήνων ιστιοπλόων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Techno 293 και 239 Plus του Τόρμπολε

Κατέκτησαν 7 μετάλλια (3 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα)!

Με 7 μετάλλια (3 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα) και πολύ καλές θέσεις μέσα στην πρώτη 10άδα επέστρεψε η ελληνική αποστολή από το Τόρμπολε της Ιταλίας που έγινε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Techno 293 και 293 Plus.

Τα τελευταία χρόνια η Ελλάδα είναι ισχυρή στη συγκεκριμένη κατηγορία και αυτό αποτυπώνεται από τα διεθνή αποτελέσματα σε όλους τους μεγάλους αγώνες. Γι’ αυτό και οι αθλητές και αθλήτριές μας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν μαζί με τους προπονητές, τους ομίλους και την Ομοσπονδία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά κατηγορία είναι:

Techno 293 Plus ανδρών (20 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες)

Χρυσό μετάλλιο από τον Αλέξανδρο Κοκκινάκη (φωτό)του Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης. Οι θέσεις του ήταν 1, 1, 2, 21, 4, 3, 1, 2, 2, 4 και συγκέντρωσε 20 βαθμούς.

Ο Αρης Παναγόπουλος του Αθηναϊκού Ν. Ο. πήρε την 4η θέση με 27, 3β.    και ο Πέτρος Αρμάος του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ ήταν 10ος με 89β.

T293 Plus γυναικών (10 ιστιοδρομίες, 14 σκάφη)

Η Σοφία Αθανασιάδου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης ήταν 7η με 61 βαθμούς και η Μελίνα Ουρανού του Αθηναϊκού Ν.Ο. πήρε την 8η θέση  με 74 βαθμούς.

T 293 U17 αγοριών (10 κούρσες, 38 σκάφη)

Ασημένιο μετάλλιο από τον Μηνά Κουτελά του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 33 βαθμούς. Οι θέσεις του ήταν 3, 10, 6, 1, 3, 2, 1, 9, 2 και 6.

Ο Αλέξανδρος Βασμανώλης του Αθηναϊκού Ν.Ο. τερμάτισε 4ος με 48β. και ο Χρυσοβαλάντης Καρασταμάτης του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ ήταν 7ος με 77 βαθμούς.

T 293 U17 κοριτσιών (10 κούρσες, 31 σκάφη)

Η Νεφέλη Αναγνώστου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης ήταν 4η με 39 βαθμούς

T293 U15 αγοριών (9 ιστιοδρομίες, 65 σκάφη)

Χρυσό μετάλλιο από τον Παναγιώτη Ιωάννου του Αθηναϊκού Ν.Ο. με 12 βαθμούς. Οι θέσεις του ήταν 5, 3, 1, 3, 1, 1, 1, 1 και 1.

Το χάλκινο κατέκτησε ο Ευάγγελος Γιαννακόπουλος του Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης με 23, 2 βαθμούς. Τερμάτισε 1, 5, 3, 2, 5, 3,2,2, 2 και 65.

Ο Παύλος Καλλίτσης Αλαγκιοζιάν του Ν.Α.Ο.Β.Β. ήταν 7ος με 63 βαθμούς.

T293 U15 κοριτσιών (9 ιστιοδρομίες, 38 σκάφη)

Ασημένια ήταν η Δανάη Αναγνώστου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 18 βαθμούς. Οι θέσεις της ήταν 3, 4, 5, 3, 3, 1, 1,1 και 2.

T293 U13 (9 ιστιοδρομίες, 53 σκάφη)

Ο Θησέας Νικολόπουλος του Ν.Ο. Βουλιαγμένης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 14 βαθμούς. Οι θέσεις του ήταν 1,1,1,4, 10, 3, 2, 1 και 1.

Ο Ορέστης Νικόλαος Παλαμίδης επίσης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης τερμάτισε στην 3η θέση με 53 βαθμούς. Στις 9 κούρσες τερμάτισε 8, 13, 6, 5, 3, 10, 5, 7 και 9.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Θρίαμβος των Ελλήνων ιστιοπλόων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Techno 293 και 239 Plus του Τόρμπολε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.