ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος: Χάλκινο στο Παγκόσμιο Εφήβων

Νέα διάκριση για τον Έλληνα κολυμβητή

Απόστολος Παπαστάμος: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ μικτή ατομική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων της Βουδαπέστης.

Το καλοκαίρι των μεγάλων επιτυχιών καλά κρατεί!

Ο κολυμβητής από τα Χανιά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στη Βουδαπέστη.

Ζήσε το πιο καυτό καλοκαίρι της ζωής σου. Απόκτησε σήμερα το MINI που πάντα ήθελες με όφελος έως €5.000 και προνομιακό επιτόκιο 2,9%* με το πρόγραμμα ALL IN MINI στη Σπανός ΑΕ. Μην αργείς. Οι MINI HOT DAYS διαρκούν για λίγες ημέρες και ισχύουν για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων**. Εσύ θα προλάβεις;

Ο 18χρονος κολυμβητής σημείωσε επίδοση 1:59.62 στον τελικό του αγωνίσματος στην επιβλητική «Ντούνα Αρένα» της Βουδαπέστης.

Παράλληλα με αυτή την επίδοση βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο εφηβικό ρεκόρ του 1:59.93 που είχε σημειώσει στις 5 Ιουλίου στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Καζάν, όταν κι αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Μάλιστα, σε εκείνη τη διοργάνωση ο Απόστολος Παπαστάμος είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο και στο κλασικό του αγώνισμα, στα 400μ μικτή ατομική, επιτυγχάνοντας ένα «χρυσό» νταμπλ.

Στη Βουδαπέστη πέρασε στον τελικό με τη 2η καλύτερη επίδοση του προκριματικού (2:00.43) κι έμεινε εντός μεταλλίων.

Ο Κάρσον Φόστερ ήταν ασυναγώνιστος και με ρεκόρ αγώνων στο 1:58.46 αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου.

Ο Φίνλεϊ Νοξ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (1:59.44) και ο Παπαστάμος κατέλαβε την 3η θέση.

Την οκτάδα του τελικού συμπλήρωσαν οι: Ρομ Πολόνσκι (Ισραήλ) 1:59.84, Σι-Μπομ Λι (Αυστραλία) 2:00.02, Ιλια Μπορόντιν (Ρωσία) 2:00.72, Λεόν Μαρσάν (Γαλλία) 2:01.53, Ικούρου Χιροσίμα (Ιαπωνία) 2:02.94.