ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

«Ασημένιος» στο ευρωπαϊκό ο Γκολομέεβ (vid)

Στα 50μ ελεύθερο, με πανελλήνιο ρεκόρ στα 21.44
«Ασημένιος» στο ευρωπαϊκό  ο Γκολομέεβ (vid)

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ έψαχνε ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση από το 2012 και τελικά το βρήκε στη Γλασκώβη.

Ο 25χρονος κολυμβητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ ελεύθερο, με φοβερό πανελλήνιο ρεκόρ στα 21.44 , ένα μετάλλιο που αποτελεί τη δικαίωση των προσπαθειών του.

Ο Γκολομέεβ «κουβαλούσε» πολύ καλές εμφανίσεις στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, στο καλό του αγώνισμα στα 50μ ελεύθερο, αλλά πάντα έμενε σε αυτές: Τέταρτος στα 50μ. ελεύθερο το 2012 στο Ντέμπρετσεν και ξανά το 2016 στο Λονδίνο, 7οος στο Βερολίνο το 2014. Όμως τώρα ήρθε η δική του ώρα, για τον αθλητή του Εθνικού Πειραιά.

Κάνοντας την κούρσα της ζωής του, στο αγώνισμα που όλα πρέπει να γίνουν τέλεια, ο Κρίστιαν Γκολομέεβ πέτυχε τον στόχο του: Με 21.44 πήρε τη δεύτερη θέση, μαζί και το μονάκριβο ασημένιο μετάλλιο, κλείνοντας με το καλύτερο τρόπο την ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης, που ολοκληρώνεται στη Γλασκώβη.

«Εσβησε» το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ, που είχε πετύχει στον ημιτελικό με 21.52 και πλέον ατενίζει με άλλη ψυχολογία την επόμενη ημέρα.

Μάλιστα, ο Κριστιάν Γκολομέεβ ήταν αυτός που απείλησε το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, τον Κρίστιαν Πράουντ. Ο Βρετανός στον ημιτελικό σημείωσε ρεκόρ αγώνων (21.11), στον αποψινό τελικό δεν κολύμπησε σε ανάλογο ρυθμό, όμως πήρε το χρυσό μετάλλιο με 21.34.

Όμως, ο Ελληνας πρωταθλητής, νίκησε τους άλλους διεκδικητές των μεταλλίων, με τον Ιταλό, Αντρέα Βεργκάνι να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο (21.68), ενώ εκτός βάθρου έμεινε ο σπουδαίος Ρώσος, Βλαντιμίρ Μορόζοβ (21.74) και ο Λιθουανός, Σιμίνας Μπίλις (21.97).

8η η Ντουντουνάκη

Η Άννα Ντουντουνάκη κολύμπησε λίγο νωρίτερα στον τελικό στα 50 πεταλούδα, έκανε χρόνο 26.23, άγγιξε το πανελλήνιο ρεκόρ (26.22 και το είχε πετύχει στον ημιτελικό) και κατετάγη 8η. Ολοκλήρωσε επίσης μια πολύ καλή εμφάνιση, αφού είχε και την 5η θέση στα 100 πεταλούδας με ρεκόρ.

Στο βάθρο ο Χρήστου!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Ασημένιος» στο ευρωπαϊκό ο Γκολομέεβ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.