Κολύμβηση: Πέντε ελληνικά μετάλλια στη Γλασκώβη

Εκπληκτικός ο απολογισμός της χώρας στην πρεμιέρα του Διεθνούς Μίτινγκ της Γλασκώβης

Κολύμβηση: Πέντε ελληνικά μετάλλια στη Γλασκώβη.

Τρία χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Αυτός ήταν ο απολογισμός της χώρας στην πρεμιέρα του Διεθνούς Μίτινγκ της Γλασκώβης την Παρασκευή (24/5).

Οι Έλληνες αθλητές έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στα 1.500μ ελεύθερο, ο Δημήτρης Νέγρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 15:13.13, πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ.

Ομοίως και ο Γιώργος Σπανουδάκης στα 200μ. μικτή ατομική, με χρόνο 2:03.36.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης στα 200μ ύπτιο, με χρόνο 1:59.36.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Παναγιώτης Μπολάνος τερμάτισε στην τρίτη θέση με 2:03.10.

Στα 200μ μικτή ατομική, η Νικολέτα Παυλοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της με 2:16.22.

Ο Νίκος Ντάνος, στο ίδιο αγώνισμα, τερμάτισε 6ος με χρόνο 2:07.54 και ο Δανιήλ Γκιουρτζίδης, ο οποίος έλαβε μέρος στον μικρό τελικό, τερμάτισε 1ος και 11ος συνολικά, με 2:09.72.

Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο (25/5) και ολοκληρώνονται την Κυριακή (26/5).

Μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας, ο προπονητής Νίκος Γέμελος προέβη στην εξής δήλωση.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις των αθλητών σήμερα, καθώς κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια, ενώ παράλληλα έκαναν και ατομικά ρεκόρ.

Συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό και τις υπόλοιπες ημέρες».

Η ελληνική κολύμβηση εξακολουθεί να καταγράφει επιτυχίες, με φόντο τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Friday Final Top 3 swimmers #GISM19

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Glasgow International SwimMeet (@glasgowswimmeet) στις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολύμβηση: Πέντε ελληνικά μετάλλια στη Γλασκώβη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.