ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαζαίος – Χάλκινο ο Χρήστου

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέγραψε ακόμα μία διάκριση για την ελληνική κολύμβηση

Κολύμβηση: Ακόμα μία σημαντική επιτυχία για την Ελλάδα, αφού ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Στην κορυφή της ηπείρου ανέβηκε για δεύτερη φορά ο 27χρονος, ο οποίος πήρε την πρωτιά στα 200μ. μικτής ατομικής.

Πρόκειται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας  που πραγματοποιείται στο Καζάν.

Ο Έλληνας κολυμβητής ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας σε χρόνο 1:51.70.

Συγκεκριμένα άφησε πίσω του τους Τσεκόν (1:52.49) και Ρατσέτι (1:52.75) από την Ιταλία.

Ήταν το τρίτο χρυσό μετάλλιο του κολυμβητή του Αλέξανδρου Νικολόπουλου σε Ευρωπαϊκό 25άρας (το 2019 στη Γλασκώβη ήταν χρυσός και στα 200 μ. πεταλούδα).

Και δεύτερη διάκριση για την ελληνική κολύμβηση

Έπειτα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος, ο Απόστολος Χρήστου πήρε τη σκυτάλη.

Ο 25χρονος πρωταθλητής πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή κούρσα στον τελικό των 100μ. στο ύπτιο, τερματίζοντας στην τρίτη θέση με χρόνο 49.87.

Έμεινε πίσω μόνο από τους

• Κλίμεντ Κολέσνικοφ από τη Ρωσία (49.13)
  • Αντρέι-Ρόμπερτ Γκλίντα από τη Ρουμανία (49.31)

Πρόκειται για πρώτο μετάλλιό του σε Ευρωπαϊκό 25άρας, το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Καζάν και το 15ο συνολικά σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα 25άρας.

Η επίδοση του Χρήστου αποτελεί το νέο Πανελλήνιο ρεκόρ, καταρρίπτοντας κατά 11 δέκατα το προηγούμενο ρεκόρ, το οποίο κατείχε ο ίδιος από τον ημιτελικό της Πέμπτης.

Είναι το τέταρτο ρεκόρ για εκείνον στη συγκεκριμένη διοργάνωση (δύο φορές στα 50 μ. και δύο στα 100 μ. ύπτιο).

Εντυπωσιακή η Ντουντουνάκη

Στους ημιτελικούς που ακολούθησαν, η Άννα Ντουντουνάκη πέτυχε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό των 100 μ. πεταλούδα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην 50άρα ήταν εντυπωσιακή στα ημιτελικά, σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση από όλες.

Άγγιξε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (που είναι 56.44) και με 56.49 (πρώτη στην πρώτη ημιτελική σειρά) πήρε το εισιτήριο για τον σαββατιάτικο (6/11, 18:43) τελικό ως η ταχύτερη όλων.

Με τη δεύτερη επίδοση, μάλιστα, πέρασε η Σουηδή Σάρα Σέστρεμ με 56.54 (πρώτη στη δεύτερη ημιτελική σειρά).

Επίσης, ο Δημήτρης Μάρκος τερμάτισε σε 1:45.06 και πήρε την 7η θέση στην δεύτερη ημιτελική σειρά των 200 μ. ελεύθερο και με την 13η θέση της συνολικής κατάταξης.

Έμεινε εκτός του σαββατιάτικου τελικού, αλλά βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:45.60) που κατείχε από το πρωί στον προκριματικό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαζαίος – Χάλκινο ο Χρήστου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.