ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στον τελικό των 200μ. μεικτής ο Ανδρέας Βαζαίος

Ο Ανδρέας Βαζαίος πέτυχε τον πρώτο στόχο του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης. Προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. μεικτής ατομικής με επίδοση 1:58.48.

Αυτός ήταν ο πέμπτος καλύτερος χρόνος των ημιτελικών και θα πρέπει να κολυμπήσει σαφώς πιο γρήγορα να θέλει να διατηρήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης που κατέκτησε πριν από δύο χρόνια στο Λονδίνο.

Ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν τρίτος στην 1η ημιτελική σειρά πίσω από τον Γερμανό Φίλιπ Χάιντς (1:57.56) και τον Βρετανό Μαξ Λίτσφιλντ (1:57.62), ενώ από τη 2η σειρά ταχύτεροι του Βαζαίου ήταν ο Ελβετός Ζερεμί Ντεπλάνς (1:57.99) και ο Βρετανός Μάρκ Σάρανεκ (1:58.22). Την οκτάδα του τελικού συμπληρώνουν ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ ντε Ολιβέιρα (1:59.28), ο Πορτογάλος Αλέξις Μανάσας Σάντος (1:59.89) και ο Ρώσος Σεμέν Μάκοβιτς (2:00.00).

Ο δε Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε επίσης στον τελικό των 100μ. ύπτιο με τον πέμπτο χρόνο. Τερμάτισε τρίτος στη 2η ημιτελική σειρά με 53.90. Η Άννα Ντουντουνάκη αγωνίστηκε στους ημιτελικούς των 200μ. πεταλούδα και τερμάτισε σε 2:16.79, τέσσερα δευτερόλεπτα μακριά από το ατομικό της ρεκόρ. Με την επίδοση αυτή έμεινε στη 15η θέση της κατάταξης, ενώ ταχύτερη των ημιτελικών ήταν η Γερμανίδα -κάτοχος του τίτλου- Φραντσίσκα Χέντκε με 2:07.55.

Ο Ανδρέας Βαζαίος προκρίθηκε… χαλαρά στα ημιτελικά!

Αλλάζει το ρεκόρ της Ντουντουνάκη: Υπεργκάφα της LEN στη χρονομέτρηση!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στον τελικό των 200μ. μεικτής ο Ανδρέας Βαζαίος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.