ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Ελληνικός θρίαμβος με πέντε χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο!

Η καλή μέρα φάνηκε αμέσως για την ελληνική κωπηλασία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας U23 στο Μπρεστ της Λευκορωσίας.

Η καλή μέρα φάνηκε αμέσως για την ελληνική κωπηλασία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας U23 στο Μπρεστ της Λευκορωσίας. Η πρωτιά της Μαρίας Κυρίδου και της Χριστίνας Μπούρμπου ήταν μόνο η αρχή. Ακολούθησαν άλλα τέσσερα χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο.

Η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου μετά τη νίκη τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων στο Ρατσίτσε της Τσεχίας (12 Αυγούστου) κατέκτησαν την 1η θέση στο μεγάλο τελικό της δικώπου άνευ πηδαλιούχου κάνοντας δυο τα χρυσά τους, μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα.

Η μάχη ήταν σκληρή με τη βάρκα της Λευκορωσίας που πέρασε μπροστά στα 1500 αλλά οι δυο Ελληνίδες επανέκτησαν τα πρωτεία και τερμάτισαν πρώτες με 7:13.23 .Οι Λευκορωσίδες πήραν το ασημένιο με 7:14.06 και τρίτες ήταν οι Ρωσίδες με 7:16.87

Οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Γιάννης Μαρόκος έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στον τελικό της δικώπου άνευ ελ βαρών και πήραν τη πρώτη θέση με διαφορά από την δεύτερη βάρκα της Λευκορωσίας κι ακόμη μεγαλύτερη από την 3η της Ουγγαρίας.

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα κατέκτησαν ο Στέφανος Ντούσκος και ο Χρήστος Στεργιάκας στον τελικό του διπλού σκιφ. Τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 6:13.52 ενώ στη δεύτερη θέση έμεινε η Πολωνία με 6:14.72 και στην τρίτη η Σερβία με 6:19.14.

Η Ελλάδα πήρε την πρωτιά και στο διπλό σκιφ ελ. βαρών των κοριτσιών. Η Θωμαΐς Εμμανουηλίδου και η Ελένη Αγιώτη πήραν από το ξεκίνημα της κούρσας το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Τα δυο κορίτσια τερμάτισαν σε 7:02.42 ενώ δεύτερη ήταν η βάρκα της Ελβετίας με 7:04.99 και τρίτη της Γερμανία με 7:14.75

Το 5ο χρυσό ήρθε από τους Πέτρο Καϊδατζή – Νίνο Νικολαϊδη στον τελικό του διπλού σκιφ ελ. βαρών. Το ελληνικό πλήρωμα επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητά του και με χρόνο 6:18.44 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στη 2η θέση και πέντε δευτερόλεπτα πίσω τερμάτισε η Ελβετία με 6:23.17, ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Αυστρία με 6:23.67.

Το ασημένιο μετάλλιο ήρθε από το διπλό σκιφ των Αννέτα Κυρίδου-Δήμητρα Τσαμοπούλου. Οι δυο χάλκινες παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2017, αν και βρέθηκαν στην 3η θέση κατά τη διάρκεια της κούρσας κατάφεραν με υπερπροσπάθεια στα τελευταία 500 μέτρα να κατακτήσουν το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 6:52.44 πίσω από τη Ρουμανία που κέρδισε το χρυσό με 6:50.13 ενώ το χάλκινο πήρε η Λιθουανία με 6:57.75

Οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Σπύρος Καλέτζης κατέκτησαν το χάλκινο στο τελικό της δικώπου μετά από μια συγκλονιστική κούρσα. Το ελληνικό πλήρωμα, έμεινε για λιγότερα από δυο δευτερόλεπτα πίσω από την βάρκα της Ρουμανίας που πήρε το χρυσό με χρόνο 6:29.49, ενώ έχασε το ασημένιο κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή του τερματισμού από την Πολωνία που τερμάτισε σε 6:30.93. Ο χρόνος των πρωταθλητών μας ήταν 6:31.08.

Στον τελικό του σκιφ ελ βαρών ο Χαράλμπος Ντινενής πήρε την 5η θέση ενώ στην 5η θέση του μικρού τελικού του σκιφ τερμάτισε ο Γρηγόρης Σχιζοδήμος

Η Εθνική ομάδα επιστρέφει στην Ελλάδα με τα επτά μετάλλια αλλά και με την σημαία των αγώνων που παρέλαβε ο πρόεδρος της ΕΚΟΦΝΣ Γιάννης Καρράς αφού θα είναι η διοργανώτρια των αγώνων της επόμενης χρονιάς που θα φιλοξενηθούν στην Παμβώτιδα λίμνη των Ιωαννίνων τον Σεπτέμβριο του 2019.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Κι άλλο χρυσό από τους Παπακωνσταντίνου – Μαρόκο [vid]

Χρυσή «καλημέρα» από τις Κυρίδου – Μπούρμπου! [vid]

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Ελληνικός θρίαμβος με πέντε χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.