ΠΑΛΗ

Πάλη: Χρυσό μετάλλιο ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης

Σημαντική επιτυχία για την ελληνική πάλη

Πάλη: Το χρυσό μετάλλιο στα 79 κιλά ελευθέρας πάλης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης.

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε στον τελικό τον Ασράφ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν με 7-6.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήρθε με… κεκτημένη ταχύτητα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό U23.

Στον ημιτελικό της Δευτέρας νίκησε τον Τούρκο Μουχάμετ Ακντενίζ με 15-10.

Την Τρίτη πρώτευσε ξανά και έγραψε ιστορία.

Συγκεκριμένα, έγινε ο πρώτος Έλληνας παλαιστής μετά από 14 χρόνια που κατέκτησε μετάλλιο στα 79κ. της ελευθέρας.

Διακρίσεις και στη γυναικεία πάλη

Με το… απόλυτο των επιτυχιών ολοκληρώθηκε η ελληνική αποστολή στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στο Ταλίν.

Η Ελλάδα συμμετείχε στη διοργάνωση με τρεις γυναίκες που όλες ανέβηκαν στο βάθρο και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Η Νικολέτα Μπάρμπα στα 69κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έφερε τη μεγαλύτερη διάκριση στη διοργάνωση.

Η Αγάπη Αμπελίδου (57κ.) και η Μαρία Λουίζα Γκίκα (39κ.) ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Οι τρεις πρωταθλήτριες θα παραμείνουν στην Εσθονία, καθώς θα συμμετάσχουν σε καμπ προετοιμασίας.

Την αποστολή συνοδεύουν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μόησεν Παριέι και το μέλος του ΔΣ της ΕΛΟΠ Ιωάννης Μπάρμπας.

Θυμηθείτε το χρυσό του Κουγιουμτσίδη στο Κ23:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πάλη: Χρυσό μετάλλιο ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.