ΠΑΛΗ

Εκτός μεταλλίων για πέντε δευτερόλεπτα ο Πιλίδης

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U23

Ο Γιώργος Πιλίδης έκανε την Ελλάδα για μια ακόμη φορά υπερήφανη, έστω κι αυτή τη φορά το μετάλλιο δεν ήρθε, καθώς το έχασε για μερικά δευτερόλεπτα.

Το «χρυσό» παιδί της ελληνικής πάλης στην πρώτη του συμμετοχή σε παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ανεβαίνοντας μάλιστα κατηγορία, αγωνιζόμενος στα 61κ. είχε μια αξιόλογη παρουσία.

Στον προκριματικό γύρο επικράτησε με 7-6 του Γεωργιανού Βακτανγκασβίλι και πήρε την πρόκριση για τους «16».

Εκεί αντιμετώπισε τον Αρούν (Ινδία) και με νέα νίκη με 7-5 προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου αντιμετώπισε τον Ιρανό Σαντεγκικουκάντε και ηττήθηκε με 5-3.

Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 3-3 με τον Πιλίδη να έχει προβάδισμα στην ισοβαθμία. Ο Ιρανός όμως πήρε ένα σημείο και σε νεκρό χρόνο έγινε ένσταση, η οποία δεν δικαιώθηκε και έτσι ο Ελληνας πρωταθλητής αποκλείστηκε.

Ο Κωνσταντίνο Γκότσης αποκλείστηκε στον προκριματικό γύρο των 74κ. από τον Μπιζόεφ. Ο Ρώσος αθλητής έφτασε έως τα ημιτελικά και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Στα 86κ. ο Ηλίας Κύδρος γνώρισε την ήττα στον προκριματικό γύρο από τον Νταουλετκάζι (Καζακστάν) και αποκλείστηκε.

Έπος: Κατηγόρησε τον αντίπαλο ότι… αερίστηκε σκόπιμα!

Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης: Με τέσσερις στην Βουδαπέστη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εκτός μεταλλίων για πέντε δευτερόλεπτα ο Πιλίδης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.