ΠΑΛΗ

Πάλη: Στον τελικό του Ευρωπαϊκού η Πρεβολαράκη

Ακόμα ένα χρυσό ή ασημένιο μετάλλιο θα παραλάβει η ελληνική πάλη, μέσω της Μαρίας Πρεβολαράκη

Ακόμα μία διάκριση για την ελληνική πάλη, καθώς η Μαρία Πρεβολαράκη προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ουγγαρίας.

Η Ελληνίδα αθλήτρια νίκησε με πτώση την Τουρκάλα Ζεϊνέπ Γετγκίλ, παίρνοντας το εισιτήριο που εξασφαλίζει μετάλλιο.

Στον πρώτο γύρο η Μαρία Πρεβολαράκη επικράτησε 3-1 της Τατιάνα Ντεμπιέν από τη Γαλλία.

Στη συνέχεια πέταξε εκτός το μεγάλο φαβορί του τουρνουά, τη Γιούλια Λέορντα από τη Μολδαβία.

Αυτή τη στιγμή δείχνει ιδιαίτερα δυνατή η 30χρονη, θέτοντας τις βάσεις για χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 53 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η ελληνική πάλη συνεχίζει να διαπρέπει

Υπενθυμίζεται ότι την Τρίτη ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 79 κιλά ελευθέρας πάλης.

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε στον τελικό τον Ασράφ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν με 7-6.

Ο 21χρονος πρωταθλητής ήρθε με… κεκτημένη ταχύτητα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό U23.

Μάλιστα, έγινε ο πρώτος Έλληνας παλαιστής που κατέκτησε μετάλλιο στα 79κ. της ελευθέρας, έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια.

Παράλληλα, με το… απόλυτο των επιτυχιών ολοκληρώθηκε η ελληνική αποστολή στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στο Ταλίν.

Η χώρα μας συμμετείχε στη διοργάνωση με τρεις γυναίκες που όλες ανέβηκαν στο βάθρο και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Η Νικολέτα Μπάρμπα στα 69κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έφερε τη μεγαλύτερη διάκριση στη διοργάνωση.

Η Αγάπη Αμπελίδου (57κ.) και η Μαρία Λουίζα Γκίκα (39κ.) ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πάλη: Στον τελικό του Ευρωπαϊκού η Πρεβολαράκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.