ΠΑΛΗ

Σπουδαία Πρεβολαράκη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης!

Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ' επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.

Η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης, γράφοντας ξανά ιστορία.

Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ’ επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.

Στον μεγάλο τελικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε στα σημεία με 5-1 της Ροξάνα Ζάσινα (Πολωνία) και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κεντέρης για τον θάνατο του Μολυβά: «Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει’»

Η Πρεβολαράκη έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι οποίοι θα είναι οι τρίτοι Ολυμπιακοί της καριέρας της.

Στον τελικό, η Πολωνέζα αθλήτρια δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στις σπουδαίες δυνατότητες της Μαρίας, η οποία εξαιτίας μίας παρατήρησης που δέχθηκε από τους διαιτητές δεν κατάφερε να σπάσει όλα τα κοντέρ και να κατακτήσει το χρυσό χωρίς να χάσει σημείο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σπουδαία Πρεβολαράκη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.